sobota, 30 lipca 2016

Burza - huragan - jak się zachować?

Zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy

silnego wiatru i huraganów

Pioruny i wichura są bardzo groźne zarówno w plenerze jak i w domu. Oto parę rad jak należy zachować się podczas burzy, wichur i huraganów. Ważne, aby zawsze o tym pamiętać i zastosować się do tych zasad szczególnie wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach i jesteśmy "wyluzowani" oddając się szaleństwu wypoczynku. Pierwsza ważna zasada jakiej należy przestrzegać, to: nigdy nie wyruszaj na wycieczkę do lasu, w góry czy nad jezioro bez sprawdzenia szczegółowej prognozy pogody na najbliższe godziny.

Porażonym piorunem może zostać każdy kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni, wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Porażony piorunem człowiek nie ma w zasadzie szansy na to, aby przeżyć. Główną przyczyną śmierci porażonego jest nieudolność pracy serca po przepływie silnego prądu. 

Przepływ prądu pioruna przez ciało człowieka czy zwierzęcia powoduje szok, na który serce reaguje migotaniem komór (nieregularne i szybkie drganie mięśnia sercowego). Aby uratować życie porażonego, należy jak najszybciej zrobić masaż serca, gdyż na przywrócenie poprawnej akcji serca i oddechu jest dosłownie kilka minut. Im później została udzielana pierwsza pomoc - tym mniejsze szanse na przeżycie. 

Większość porażeń piorunem jest na szczęście częściowe i to daje szansę na uratowanie życia. Przez ciało ludzkie przepływa wtedy część prądu pioruna i wtedy należy porażonego zakopać w ziemi, aby ziemia "wyciągnęła" prąd z porażonego. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to stosujemy reanimację. Częściowe porażenie piorunem następuje wtedy, gdy piorun uderzy w drzewo, pod którym schroniła się jakaś osoba. Wtedy większość prądu spływa do ziemi przez pień drzewa, ale nawet ten mały ułamek natężenia prądu pioruna może zabić człowieka.

Uwaga: Co trzecie porażenie piorunem występuje pod drzewem. Dlatego nie należy stawać w czasie burzy pod wysokimi drzewami - szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach, na szczytach górskich, pod masztami!

Warto wiedzieć, że piorun uderza (następuje wyładowanie energii) - z ziemi do góry i dlatego po uderzeniu prąd pioruna rozchodzi się we wszystkich kierunkach na powierzchni ziemi. Słabnie wraz ze zwiększającą się odległością od miejsca uderzenia. Gdy znajdziemy się blisko miejsca uderzenia - nasze nogi mogą stać w miejscach o różnych wartościach natężenia prądu. Prąd może przepłynąć przez nas i gdy to nastąpi mówimy, że nastąpiło tzw. porażenie krokowe. Dlatego podczas burzy zaleca się chodzenie małymi krokami - wtedy porażenie krokowe będzie słabsze.

Jak chronić przed porażeniem pioruna?


Podczas burzy, należy pozostać w domu, nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne, trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu, nie używać telefonu, nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe, nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach, nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach, zostać w samochodzie gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się), schroń się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii. Należy poszukać schronienia w budynku, jaskini, kanionie, jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy, kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić. W żadnym wypadku nie kładź się na ziemi, poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy, natomiast osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

Odległość od burzy określa się mnożąc liczbę sekund, jaka upłynęła od ujrzenia błyskawicy, do momentu usłyszenia grzmotu przez 330.

Burza w górach


Gdy wybierasz się na wycieczkę w góry, nie zapomnij o zabraniu ze sobą zapasu jedzenia i ubrania na zmianę - nawet wtedy, gdy jest słonecznie, ciepło i nikt nie zapowiada deszczu. Gdy usłyszysz pierwsze odgłosy burzy, postaraj się jak najszybciej zejść niżej. Nie chowaj się pod drzewami, bo ciągle jeszcze najwięcej porażeń piorunem jest właśnie pod drzewami. Lepiej jest i bezpieczniej zmoknąć ukrywając się w naturalnych zagłębieniach terenu (wąwóz, dolina), w pobliżu skał chroniących przed wiatrem, niż narazić się na śmiertelne niebezpieczeństwo ukrywając się pod drzewem. 

Ważne: Należy unikać budowli, które grożą zawaleniem, np. starych bacówek, które często można spotkać na górskich szlakach. Nie chowaj się w nich, silny wiatr mógłby zniszczyć takie słabe konstrukcje. Jeżeli to nie jest możliwe, wyjmij z plecaka i z kieszeni wszystkie metalowe przedmioty, połóż je kilka metrów od miejsca, gdzie stoisz. Przykucnij na plecaku lub usiądź na nim po turecku. Wyłącz urządzenia elektroniczne - telefon, mp3 itp.

Burza na jeziorze, nad morzem, nad rzeką


Jeśli się kąpiesz, wyjdź z wody i oddal się od brzegu co najmniej kilkanaście metrów. Woda przewodzi prąd, ściąga pioruny. Jeśli pływasz małą łódką, staraj się dopłynąć do brzegu i wysiąść z niej przed burzą. Nigdy nie pozwalaj dzieciom ani innym członkom załogi na zdjęcie kapoków! Nie skacz do wody, nie skupiaj się na zabezpieczeniu łodzi. Najpierw trzeba zwinąć żagle (jeśli to żaglówka), a potem jak najszybciej dopłynąć do brzegu i dopiero tam zająć się sprzętem. Schowaj wędki, absolutnie nie używaj ich podczas nawałnicy, bo ściągają pioruny.

Burza na łące i w polu


Gdy burza jest już blisko, nie biegnij do domu. Postaraj się znaleźć sobie miejsce gdzie możesz przykucnąć i przeczekać burzę (najlepiej w jakimś zagłębieniu terenu). Pamiętaj, aby nie być najwyższym punktem w okolicy. Przykucnij na otwartej przestrzeni i przeczekaj w tej pozycji burzę. Jeśli znajdziesz zagłębienie terenu, przykucnij tam. Odłóż metalowe przedmioty, wyłącz urządzenia elektroniczne.

Burza w lesie


Znajdź polanę lub drogę i tam przykucnij. Poczekaj, aż pioruny przestaną uderzać. Najlepiej będzie jak przykucniesz na polanie w zagłębieniu terenu. Jeśli w pobliżu nie ma polany ani drogi, staraj się oddalić od drzew, ile się da. Gdyby bowiem piorun uderzył w drzewo, porazi też ciebie. Wyłącz komórkę, odłóż metalowe przedmioty. Nie siadaj na ziemi!

Burza w mieście


Nie stawaj pod drzewami, masztami, latarniami, a jeśli jesteś w pobliżu torowiska tramwajowego, oddal się. Nie chroń się na przystanku tramwajowym lub autobusowym, które mają metalową konstrukcję. Wsiądź do autobusu lub idź spokojnie chodnikiem.

Burza na otwartym terenie


Nie szukaj byle jakiego schronienia, twoim priorytetem nie powinno być suche ubranie, ale uniknięcie poważnego zagrożenia, jakim są uderzenia piorunów. Pamiętaj, że najbezpieczniej przeczekać burzę w murowanych budynkach. Jeśli jesteście w większej grupie, bezpieczniej się rozproszyć niż trzymać razem. Nie kładź się na ziemi! Obowiązkowo trzeba odizolować się od powierzchni ziemi, siadając np. na plecaku. Nie uciekaj przed burzą na rowerze. Nie narazisz się wprawdzie w ten sposób bardziej na porażenie piorunem, ale jazda w deszczu i silnym wietrze jest po prostu trudna i niebezpieczna.

Burza podczas jazdy samochodem


Pod żadnym pretekstem nie wychodź z samochodu. Nie próbuj przeczekać burzy na otwartej przestrzeni, a zatrzymaj się tam, gdzie jest jakaś kładka, most (i ukryć się pod nim), aby zmniejszyć zagrożenie uderzenia pioruna. Najlepiej zatrzymaj samochód na poboczu, bo ulewa i silny wiatr stwarzają niebezpieczeństwo podczas jazdy. Jeżeli zamkniesz okna i drzwi, możesz czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli piorun uderzy w auto, to prąd spłynie po karoserii. W żadnym razie nie parkuj pod drzewami i liniami energetycznymi.

Burza podczas pobytu w domu 


Jeśli usłyszysz, że pioruny uderzają blisko, zamknij okna. Podczas burzy nie przebywaj w pobliżu okien i drzwi i nie pozwalaj na to dziecku. Nie korzystaj z urządzeń podłączonych do prądu, urządzeń elektrycznych i gazowych. Wyłącz urządzenia elektryczne podłączone przewodami do instalacji elektrycznej (powyciągaj wtyczki z gniazdek). Zdarzają się przypadki, że uderzenie pioruna w pobliżu budynku powoduje uszkodzenie sprzętu. Nie korzystaj podczas silnych wyładowań z telefonu stacjonarnego. Możesz rozmawiać przez komórkę. Nie dotykaj metalowych przedmiotów, które przewodzą prąd np. kran, kaloryfery, rury czy zlew. Upewnij się czy wichura nie strąci skrzynek balkonowych.

Silne wiatry podczas burzy


Burzom towarzyszom silne wiatry i huragany. W okresie wiosennym i jesiennym są one najsilniejsze. Ich występowanie związane jest z szybko przemieszczającymi się niżami. Jeżeli zauważysz, że zbliża się huragan - upewnij się czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu. Najważniejsze jest aby wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe. 

Jeżeli masz pewność, że zbliża się niebezpieczeństwo wystąpienia silnego wiatru (wichury, huraganu) poszukaj schronienia w budynku, włącz radio na baterię i słuchaj uważnie komunikatów o zagrożeniach i sposobach postępowania. Ważne jest, aby dokładnie przymocować wszystkie elementy, które mogłyby podczas wiatru urwać się lub spaść i wyrządzić szkody. 

Pozamykaj wszystkie okna i drzwi zewnętrzne do budynków gospodarczych, bez uzasadnionej potrzeby nie wychodź z budynku, wyłącz odbiorniki energii elektrycznej, urządzenia gazowe, a najlepiej główny wyłącznik prądu i gazu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo powstania pożaru, skryj się w najniższych partiach budynku z dala od okien i oszklonych drzwi, nie parkuj i nie zatrzymuj pojazdu pod trakcjami elektrycznymi, drzewami lub innymi obiektami, pod którymi mógłby zostać zniszczony lub uszkodzony na skutek ich przewrócenia bądź upadku odrywanych od nich elementów, jeśli przy drodze, którą podróżujesz, rosną drzewa, postaraj się zatrzymać pojazd w miejscu otwartej przestrzeni, wolnym od upadających części drzew i innych obiektów. 

O wszystkich zdarzeniach podczas silnych wiatrów, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj natychmiast Straż Pożarną, Policję, pogotowie energetyczne, gazowe, itp.

Ogólnopolskie numery alarmowe:

997 - Policja
998 - Straż Pożarna
999 - Pogotowie Ratunkowe



© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ekogajusz.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz