wtorek, 10 lutego 2015

Psy, pieski, kundelki, budowa rasy historia i zwyczaje

Budowa, rasy, zwyczaje i historia życia i udomowienia psa


PIES DOMOWY (Canis lupus f. familiaris; syn. Canis familiaris, Canis lupus familiaris) to ssak drapieżny z rodziny psowatych - udomowiona postać wilka szarego. W obrębie tego gatunku wyróżnia się wiele ras, które uzyskuje się za pomocą sztucznego doboru. Po raz pierwszy Karol Linneusz opisał naukowo psa w 1758 pod nazwą Canis familiaris Linnaeus, 1758. W tej samej pracy opisał także wilka pod nazwą Canis lupus. Ponieważ uznano, że pies najprawdopodobniej pochodzi od wilka, jego nazwa systematyczna została zmieniona zgodnie z zasadami nomenklatury zoologicznej na Canis lupus f. familiaris – czyli forma domowa wilka, w skrócie C. l. familiaris. Ze względu na powszechność stosowania pierwszej nazwy, jaką nadał psu Linneusz – Canis familiaris, w 2003 r. Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej ze względu na to, że nazwa psa podana przez Linneusza stała się powszechna - w 2003r. dopuściła stosowanie obydwu nazw jako poprawnych nazw naukowych. Zarówno Canis familiaris, jak i Canis lupus familiaris są poprawnymi nazwami systematycznymi psa domowego. Nie jest on jednak podgatuniem wilka. Pies prawdopodobnie był pierwszym obłaskawionym przez człowieka zwierzęciem. Został udomowiony w epoce kamienia około 100-50 tysięcy lat temu. Już od początku oswajania psa przez człowieka zaczęto go tresować, aby wyuczyć psa konkretnych umiejętności. Wzmianki o psach domowych występują już w literaturze greckiej i rzymskiej. Rzymianie hodowali psyobronne, pasterskie, myśliwskie i stróżujące, które to miały za zadanie pilnować świątyń i budynków publicznych.

Historia psa domowego na ziemiach polskich


Rudolf Kryspin w "Historii psa i kynologii" pisze, że najstarszą pozostałością psa domowego na terenie Polski, jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, datowana na ok. 4 tysiące lat p.n.e. Na tamtych terenach znaleziono także grób z 1700 roku p.n.e., w którym pochowano człowieka z pięcioma psami, prawdopodobnie członka starszyzny rodowej. Wykopaliska szczątków psów pochodzące z okolic Opola dostarczają informacji o dwóch typach psów hodowanych w tamtych rejonach:
  • pierwszy to typ większego psa, wyglądem zbliżonego do wilka
  • drugi typ był mniejszy i zbliżony do szpica
W okresie średniowiecza na ziemiach polskich najliczniej występowały psy wykorzystywane do polowań na grubego zwierza. Do takich psów zaliczano charty, ogary, wyżły i brytany. Przywilej polowania oraz trzymania psów wyznaczonych do tego zadania przypadał królom i możnowładcom, ale także opatom oraz biskupom. Później psy hodowała również szlachta ziemiańska, w celu polowań na drobną zwierzynę. Wraz ze spadkiem liczebności zwierzyny leśnej oraz z nasileniem się karczowania coraz większych połaci lasu zaczęto rezygnować z hodowli brytanów i ograniczać liczbę chartów i ogarów. W nowych warunkach dobrze radziły sobie legawce, w tym "wyżeł polski – wodołaz", który jest jednym z przodków wyżłów niemieckich szorstkowłosych.

Polskim źródłem informacji na temat ras psów i ich hodowli z okresu I połowy XVII wieku, jest książka pod tytułem "Myślistwo z Ogary" autorstwa Jana Ostroroga. Dokument ten jest podręcznikiem hodowli ras psów najpopularniejszych w tamtym okresie, czyli poświęcony głównie ogarom i chartom. Na terenach nizinnych od XVI wieku trzymano łagodne psy strzegące stad owiec, a rozpowszechnione wraz z progresem hodowli tego typu rogacizny. Literatura angielska podaje, że importowane do Szkocji 6 sztuk polskich owczarków nizinnych przyczyniło się do powstania rasy Bearded Collie. Teza ta jednak wydaje się wątpliwa dla Hansa Räbera, który twierdzi, że "według wiarygodnych źródeł jeszcze przed rokiem 1514 istniały na wyspie psy o rozczochranym włosie". Autor ten zakłada, że właśnie te psy były przodkami Bobtaila i Bearded Collie.

Historia i symbolika psa


Pies domowy od początku był uważany za przyjaciela człowieka. Jego przywiązanie, wierność i czujność sprawiły, że stał się symbolem tych cech. W mitologii greckiej wielogłowy pies Cerber strzegł królestwa zmarłych. Persowie wierzyli, że spojrzenie psa oddala złe moce. Żydzi używali psów do pilnowania stad, ale generalnie było to zwierzę przez nich pogardzane z powodu nieczystości, gdyż piło krew i jadło krwiste mięso. Chrześcijanie natomiast cenili psy za ich oddanie, gotowość do służenia i miłość, jaką obdarzały swojego pana czy panią. Wierzono, że ślina psa leczy rany (pozwalając lizać psu trudno gojące się rany czy skaleczenia). Pies stał się więc emblematem kaznodziejów i duszpasterzy, którzy koją rany zadane przez grzech i strzegą stada wiernych powierzonego im przez Boga.
  • PIES W SNACH - stanowi znak, że za bardzo koncentrujemy się na codziennych drobiazgach. Brakuje nam szerszej perspektywy, kręcimy się ciągle wokół tych samych spraw jak pies na łańcuchu. Warto zatem pomyśleć o zmianach.
  • Szczekanie psa we śnie oznacza, że pojawią się sprzyjające warunki, by pokonać przeszkody w pracy. 
  • Wyjący pies oznacza, że złe wieści nie pozwolą na zrealizowanie planów urlopowych i trzeba odłożyć decyzję na później.
  • Widzieć psa we śnie to znaczy podjąć ryzykowne zadania. Zabawa z psem wskazuje, że unikamy krachu finansowego. Gonić psa - wysokie stanowisko, kariera zawodowa. 
  • Ucieczka przed psem ostrzega przed zazdrością otoczenia z powodu naszych osiągnięć.
  • Według TAROTA pies jest symbolem odwagi w realizowaniu własnych przedsięwzięć. 

Ukochane kundelki


Wiele osób uważa, że psy rasowe są najmądrzejsze i najpiękniejsze, a co mają powiedzieć właściciele kundelków, którzy kochają swoje psiaczki najbardziej na świecie? Czymże taki kundelek różni się od tych pięknych rasowych piesków? Przecież tak samo jak i one ma oczka, uszy, ogonek i łapki, a przede wszystkim wierne i kochające serduszko, którym kocha swoich właścicieli i jest im wierny najbardziej na świecie. Może nie jest taki piękny i uzdolniony jak piesek rasowy o proporcjonalnej budowie ciała i pięknej sierści, ale z pewnością jest uzdolniony w specyficzny instynkt, który powoduje, że niejednokrotnie broni i chroni życie swoim właścicielom lub ich dzieciom. Właściciele kundelków twierdzą, że to właśnie one są najpiękniejsze, najmądrzejsze i najbardziej kochające.

Hodowla rasowych psów u niektórych ludzi budzi wiele wątpliwości i uznawana jest za fanaberię, jednakże nie brak jest zwolenników psów rasowych. Miłośnicy psów rasowych uważają, że to iż potomkowie psów rasowych są rejestrowani i znani pozwala na wyeliminowanie niektórych ciężkich chorób genetycznych z hodowli, a poza tym hodowcom znane są choroby na które mogłyby zapaść psy poszczególnych ras.

Nie jest to możliwe, aby właściciele kundelków - czyli mieszańców różnych ras, wiedzieli o chorobach genetycznych swoich piesków. Tym niemniej kundelki uważane są za zdrowsze i nie zapadają na liczne choroby na które cierpią rasowe i delikatne pieski. A do takich należy na przykład alergia. Prawdą jest, że hodowcy psów rasowych wiedząc, że dana rasa psa cierpi na prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś schorzenia, mogą jemu starać się zapobiegać, to jednak rasowe pieski są bardziej wrażliwe od naszych kundelków i częściej chorują. Prawdą jest też to, że kundelek nie wymaga aż tyle zachodu i czasu by się nim opiekować i o niego zadbać.

Każda rasa pieska różni się od siebie nie tylko wyglądem, ale także cechami charakteru. Na przykład jamniki były pieskami, które bardzo dobrze sprawdzały się w specjalnych zadaniach na polowaniach osaczając dzika, penetrując jamy lisie i borsucze nory. A poza tym znane są jako wielkie uparciuchy i zawzięte zwierzaczki o naturze nieustraszonego i samowolnego zwierzaczka - bardziej zadziornego niż zwykły kundelek.

Psie szkolenia, wystawy i zawody


Właściciele piesków czy to rasowych czy też kundelków lubią brać udział w różnych wystawach i zawodach i lubią gdy ich pupile w nich zwyciężają. Należy jednak dobrać odpowiednią szkołę dla swojego zwierzątka, bo stopień ćwiczeń które pieski mają wykonywać będzie inny dla kundelka, a inny dla jamnika czy też owczarka. Jeszcze nie tak dawno szkolenia były zarezerwowane tylko dla rasowych piesków. Właściciele kundelków jak chcieli wyszkolić pupilka - robili to na własną rękę, albo też już całkiem prywatnie zwrócić się do szkoleniowca aby ten zechciał prywatnie szkolić ulubieńca rasy mieszanej. 

Właściciele kundelków więcej serca i czasu wkładają w pracę nad swoim pieskiem, jeśli tylko zdecydują się na udział swojego pupilka w jakimś konkursie. Właściciele rasowych psów niejednokrotnie myślą, że wystarczy sama tylko rasa psa, aby zdobywał on wszystkie nagrody i wyróżnienia. I tu się niestety mylą, bo sama rasa nie wystarczy aby piesek zachowywał się mądrze i odpowiedzialnie. Posiadacze rasowych psów prowadzają swoich pupili na smyczy z obawy aby nie zginęli czy też aby nie uciekli. Natomiast właściciele kundelków bez obawy pozwalają zwierzakom dreptać przy własnej nodze bez smyczy bez obawy, że ich pupil się zgubi.

Psy rasowe bardzo często bywają bardzo rozpieszczane przez swych właścicieli, co niekiedy prowadzić może do absurdu. Zdaża się, że właścicielki suczek ubierają je w sukienki, malują im pazury i czeszą (jeśli suka ma długą sierść) w rozmaite fryzury, zakładają ukochanej suczce biżuterię etc. Takie zachowania można oglądać szczególnie na psich wystawach w Stanach Zjednoczonych. Nadmiernie rozpieszczony pies rasowy wydaje się często głupszy niż zwykły kundelek, o którego to właściciele bardzo dbają i dużo uwagi mu poświęcają uznając że jest mądry i inteligentny. Dzieje się tak dlatego, że ci, którzy kupili rasowego psa, aby pochwalić się przed sąsiadami lub aby komuś zaimponować bo zwierzę byo bardzo drogie - ignorują to, że takiego rasowego zwierzaczka trzeba wychować i przyuczyć do odpowiednich zachowań i przez to rasowe psy wydają się być mniej związane emocjonalnie ze swoimi właścicielami, bardzo psocą - często niszcząc rzeczy swoich opiekunów. Nikt bowiem nie potrafi być mądry tak sam z siebie - jeżeli nie poświęci się mu czasu na naukę.

Psy nierasowe tak zwane mieszańce czy kundelki możemy podzielić na dwie kategorie.
  • szpicowate
  • wilkowate
Kundelki wywodzące się od przodków nieznanego pochodzenia niekiedy przypominają wyglądem któregoś ze swych rasowych, ale dalekich przodków. Najwięcej kundelków to pieski typu szpicowatego i wilkowatego, a ich niekontrolowane od pokoleń rozmnażanie się doprowadziło do tego, że zaczynają wracać do najbardziej pierwotnego i funkcjonalnego typu budowy. Powoduje to, że kundelki bardzo dobrze sprawdzają się w takich sportach jak agility oraz w zawodach posłuszeństwa.

Psie zawody - AGILITY



Agility jest to bardzo popularny i ciągle zyskujący na popularności sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika, komendami głosowymi i ruchowymi musi pokonać jak najszybciej i bezbłędnie specjalnie przygotowany tor przeszkód. Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, nie znając ich układu przed startem. To przewodnicy psa chwilę przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru i jak najszybciej i najsprawniej poprowadzenie psa przez tor. Do ważniejszych zaliczeń należy zaliczyć tak zwane strefy kontaktu. Są to specjalnie skonstruowane równie pochyłe, na które pies nie może wskoczyć od razu na szczyt, ale zaliczyć tę strefę choćby jedną łapą. Sędziowie oceniają psy wedle trzech kategorii dostosowanych do wielkości psa; large, medium i small. (Dla większych piesków poprzeczki są wyżej, a dla mniejszych niżej).

Agility zyskał popularność jako przerywnik w czasie zawodów jeździeckich, obecnie staje się coraz bardziej popularny. Wedle jego regulaminu. Według regulaminu agility, zatwierdzonego przez FCI, nie mogą brać udziału w zawodach psy: chore, z dysplazją, urazami oraz suki ciężarne. Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe:
  • SMALL do 35 cm w kłębie
  • MEDIUM 35-43 cm w kłębie
  • LARGE od 43 cm w kłębie
oraz na cztery klasy trudności:
  • A0 ("zerówki", nieoficjalna)
  • A1
  • A2
  • A3
i klasa otwarta dla wszystkich psów "OPEN".

Pies musi pokonać: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. W klasie A0 nie ma: slalomu, huśtawki i opony.

W zawodach agility mogą brać udział wszystkie pieski i te rasowe i te nierasowe. Wszystkie organizacje kynologiczne dopuszczają kundelki zarówno do udziału w organizowanych przez nie kursach, jak i w zawodach.

W sportach bardziej specjalistycznych jak na przykład w tropieniu lepiej niż kundelki sprawdzają się psy rasowe, specjalnie do tego celu wyhodowane.

Kundelki - pieski mądre czy niemądre?


Wśród właścicieli kundelków panuje powszechna opinia o tym, że są najmądrzejsze! Ale dla każdego właściciela psa ten jego pies jest naj, najmądrzejszy. Do tej pory nie znaleziono dowodów na temat istnienia definicji tak zwanej "psiej mądrości". Pewien kłopot polega na tym, że to jak oceniamy psa zależy od współpracy naszego ulubieńca z nami - właścicielami. Jeżeli zwierzę nie miało złych doświadczeń z ludźmi, jest ufne i określane jako "mądre", gdyż dobrze z człowiekiem współpracuje.

Psy z "przeszłością" mają problemy nie tylko na uczeniu się nowych reguł, ale przede wszystkim na niwelowaniu stresów z przeszłości. Pies dobrze współpracuje z człowiekiem, któremu ufa - toteż, aby czegokolwiek go nauczyć, powinniśmy najpierw zdobyć jego zaufanie. A to w takiej sytuacji musi potrwać.

Bywają mieszańce niezwykle dobrze wyszkolone, inteligentne, reagujące na najmniejszy ruch właściciela - ale wśród rasowych też takie spotkamy. Owe "wyjątkowo mądre" psy to po prostu zwierzaki należące do osób, które poświęcają im bardzo dużo czasu i rozwijają ich intelekt, czy to świadomie (ćwicząc psie sporty, bawiąc się w rozmaite gry) czy też nieświadomie, ale z wrodzonym talentem. Posiadanie świadectwa pochodzenia lub jego brak nie musi mieć tu nic do rzeczy.

Możemy też uznać, że "mądrość" to rodzaj sprytu, umiejętności radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Tu rzeczywiście niejednokrotnie psiaki wielorasowe, te które długo musiały sobie same radzić w skrajnie niesprzyjających warunkach dostają maksymalną ilość punktów. Ale coś za coś - długotrwały przymus polegania wyłącznie na sobie trochę wygłusza świadomość przynależności do stada i chęć wspólnej pracy. Niejednokrotnie psy określane jako "sprytne" czy "cwane" są jednocześnie bojaźliwe albo agresywne. Nic dziwnego - to właśnie trudne doświadczenia nauczyły je skrajnej ostrożności wobec ludzi i nowych zjawisk.

Pies - na dobre i na złe. Jaka rasa? 


To dylemat z którym boryka się wiele osób chcących kupić sobie pieska. Czy lepiej jest wybrać szczeniaczka, czy już dorosłego pieska, czy to ma być rasowy pies czy kundelek... No i jakie mamy warunki materialne i domowe, żeby sprostać wymaganiom naszego przyszłego pupila. Często też kierujemy się w naszym wyborze opinią bliskich i znajomych. Ot, chociażby taką, że kundelki są zdrowsze od psów rasowych i nie wymagają naszej uwagi tak jak psy rasowe. Te opinie o lepszym zdrowiu mieszańców jest uwarunkowana opiniami jakie słyszy się o genetycznych chorobach psów rasowych. Ale to pieski rasowe są objęte badaniami na podatność na choroby genetyczne, a kundelków często się nie dba i nikt ich nie bada na tę przypadłość. 

Kupując rasowego psa - mamy duży wybór i możemy wybrać takiego psiaka, którego charakter będzie pasował do naszych upodobań. Będą tu jednak odgrywały dużą rolę nasze warunki materialne, ponieważ wiąże się to z tym, że cena rasowych psów jest wysoka. Dla tych którzy lubią długie spacery i dla tych, którzy lubią wylegiwać się na kanapie i dla tych, którzy lubią ścigać się biegając ze swym zwierzaczkiem - towarzyszem joggingu - na pewno coś odpowiedniego się znajdzie.

Jeżeli lubimy kundelki - to nie musimy ich kupować na giełdzie, bo wystarczy odwiedzić jedno ze schronisk dla zwierząt, aby sobie wybrać zwierzątko, które nas pokocha i które my też obdarzymy sympatią. A w każdym schronisku dla zwierząt oczekują na swojego pana czy panią tęskniące zwierzątka, którym tak samo jak i pieskom rasowym należy się opieka. Ale odpowiedzialna opieka nad takimi zwierzaczkami polega też na tym, aby nie dopuszczać do bezsensownego rozmnażania się psów, które potem cierpią z powodu porzucenia przez właścicieli.

Większość ludzi chce mieć po prostu w domu psa przyjaciela, dlatego też potrafią zaakceptować każdy wygląd swojego ulubieńca. Szczególnie wtedy, gdy wychowali go od szczeniaczka i już się przywiązali do pieska obserwując jak rośnie i jak się rozwija. Są jednak i tacy ludzie, którzy widząc, że ze szczeniaczka kupionego na giełdzie wyrasta zupełnie inny piesek niż się spodziewali i sobie wymarzyli - pozbywają się go.

I jak tu nie kochać mieszańców? 


Kundelki, psy rasy "mieszanej" uchodzą za za najinteligentniejsze, najwierniejsze i najzdrowsze. Właściciele psów rasowych twierdzą, że to ich pieski przejmują palmę pierwszeństwa. Ale trzeba sobie uświadomić, że to właśnie kundelki stanowią najliczniejszą psią populację świata, a w większości krajów psy rasowe, a tym bardziej te z rodowodami, stanowią wyraźną mniejszość. W Polsce szacuje się, że liczba wszystkich psów to osiem milionów, a w Związku Kynologicznym pod koniec roku 2009 zarejestrowanych było zaledwie 65 501 psów. Ponieważ w Związku Kynologicznym obowiązkiem rejestracji objęte są psy z rodowodem, toteż reszta piesków 7 945 000 to te, które nie posiadają rodowodów, a są wśród nich takie które będąc rasowymi nie posiadają papierów, (bo nie zakwalifikowały się na "rasowego" psiaka rodząc się jako czwarte i kolejne szczenię, albo mają krzywe ogonki, czy też krzywe łapki, lub inne "wady" w budowie), mieszańce, czyli psiaki zrodzone z mariaży dwu odmiennych ras, no i kundle z kundli - owoce psiej wolnej miłości - jakże czasami wiernej... i jakże źle traktowane - żyjące przeważnie na wsi, uwiązane na łańcuchu do budy i traktowane bardzo źle i cierpiące z powodu braku ludzkiego serca.

Przesądy i poglądy


Obecnie mówi się na świecie o tym, że w hodowli niektórych ras przekroczono granice zdrowego rozsądku i nawet często etyki. Przesadne rozwijanie cech niektórych psich ras powodują wiele chorób u psów różnych gatunków. Genetycy uważają, że zwierzęta o bardzo wymieszanym genotypie są często większe, silniejsze i odporniejsze na choroby (tak zwane zjawisko heterozji). Niektórzy właściciele takich piesków uważają, że kundelki nie wymagają większej uwagi i nie trzeba podawać im dobrej karmy. Odżywiają zatem swoich pupili resztkami ze swego stołu i nie przejmują się tym, że piesek zachoruje, a także puszczają zwierzątko "samopas" żeby biegało samo po podwórku, albo też wiążą na łańcuchu przy budzie - często głodząc. Każda suczka powinna mieć szczeniaki choć raz w życiu, aby uchronić zwierzątko przed tak zwaną "ciążą urojoną" na którą często zapadają suczki, które nie rodziły. Chroni to suczkę przed rakiem macicy i rakiem sutków. Kiedy zdecydujesz się na pieska to trzeba:
  • dbać o niego,
  • wychować rozsądnie,
  • nie dopuszczać do bezmyślnego rozmnażania, ponieważ los niechcianych piesków bywa bardzo smutny i dla takiego małego szczeniaczka kończy się zazwyczaj bardzo nieszczęśliwie,
Sterylizować swego ulubieńca czy nie...

Najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby sterylizacja mieszańców i w ogóle wszystkich psów, które nie są przeznaczone do hodowli. Jednakże zabieg ten ma wielu swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy właściciele bardzo bronią swego ulubieńca przed tym zabiegiem. Właściciele suczek nie chcą się na to zgodzić, bo w tym przypadku bywa on bardzo poważny, choć nie jest groźny dla życia. Weterynarze mówią, że zapewnia naszym pupilom dłuższe życie, ponieważ chroni starsze suki przed takimi schorzeniami jak ropomacicze i nowotwory układu rozrodczego.

Przypadkowe mariaże - początkiem nowych ras

Jak to w życiu bywa, owoce przypadkowych mariaży mieszańców albo psów różnych ras dawały niekiedy początek nowym rasom. Tak było w przypadku opisywanego niedawno kromfohrlandera. W USA znane są psy o nazwie "kyi leo" powstałe ze skojarzenia maltańczyka i lhasa apso, a dużą popularnością cieszą się "cock-a-poo" (amerykański cocker i pudel) i "labradoodle" (labrador i pudel). Te dwie ostatnie "rasy" istnieją jednak tylko w pierwszym pokoleniu. Potomstwo w drugim pokoleniu nie przypomina już rodziców - kojarzenia tych mieszańców dają psy w rozmaitym typie, często zbliżone do dziadków.

Mieszańce zamieszkujące dany region globu tworzą grupy o wyjątkowo spójnych cechach fizycznych i psychicznych, jakby powstały w wyniku świadomej selekcji eliminującej odstępstwa od reguły. Np. w Azji i Afryce występują psy schensi, zwane też pariasami. Można je uznać za częściowo udomowione. Żywią się śmietnikowymi odpadkami, ludzie ich wprawdzie nie karmią, ale też nie wyrządzają im krzywdy. Bywa, że odchowują w domach szczenięta po to, aby je później zjeść.

Jak dotąd z pariasów powstały dwie uznane rasy: izraelski pies z Kanaanu i tajski ridgeback. Są jeszcze inne, nieuznane, jak choćby śpiewające psy z Nowej Gwinei, nielicznie hodowane w USA. Są to podobno najprymitywniejsze psy domowe.

Ciekawostki:
  • Polska przoduje w niechlubnym europejskim rankingu państw, w których liczba psów bezdomnych jest zatrważająco wysoka. Zarówno władze, jak i większość obywateli niewiele robi, by rozwiązać ten problem. 
  • W krajach skandynawskich nie ma problemu bezdomnych psów, choć zdarzają się tam też zagubione pieski. 
  • Na zagubione pieski, które można policzyć na palcach jednej ręki - gdy nie znajdzie się ich właściciel - czekają chętni i nie mieszkają one dłużej w schronisku niż 2-3 tygodnie.
  • Kupując kundelka szczeniaczka - nigdy nie wiemy co z niego wyrośnie. Jak duży będzie, jaki będzie miał charakter, jakiej maści i jaką będzie miał sierść. 

Czyż nie piękne i słodkie są nasze ukochane kundelki?

Budowa i wygląd psa


Psy mają najbardziej zróżnicowaną budowę w przeciwieństwie do innych gatunków zwierząt. Są najbardziej zróżnicowane pod względem budowy, wyglądu, wielkości czy chodu. W ostatnich latach powstało wiele nowych gatunków ras, całkiem od siebie odmiennych, jednakże wszystkie psy posiadają takie same narządy wewnętrzne i taka samą liczbę kości. Grupa międzynarodowych naukowców z uniwersytetów Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition, które należą do korporacji Mars, będącej producentem karmy dla psów przeprowadziła badania różnorodności ras psów, pod względem budowy ciała jak i usposobienia. Wyniki robionych badań potwierdziły, że cechy fizyczne i charakter psów różnią się od siebie w zależności od genotypu. Kynolodzy identyfikują rasy psów w zależności od kryteriów ich użytkowości i cechach wyglądu zewnętrznego. David Alderton (także Anna Maria Krämer) prezentuje podział ras psów ze względu na ich wzrost oraz masę ciała. Wymiary te, w zależności od rasy, wahają się od. ok. 25 cm do nawet ok. 1 metra wysokości w kłębie. Masa ciała psów jest rozpięta w granicach od 1 kg do ok. 100 kg. David Alderton wprowadza także ogólne rozróżnienie ras psów ze względu na:

KSZTAŁT GŁOWY - gdzie wyróżnia trzy podstawowe kategorie:
  • psy okrągłogłowe - głównie zaliczane są tu rasy posiadające krótkie kufy (jak u rasy Cavalier King Charles Spaniel)
  • psy długogłowe - z wydłużonymi kufami (np. Whippet)
  • psy o kształcie głowy kwadratowym - o mocnych i krótkich szczękach (np. takich jak u Bullmastiffa)
TYP USZU - gdzie są wyszczególnione:
  • uszy długie - (jak u rasy Bloodhound)
  • uszy krótkie - (terier czeski), do których zaliczane są uszy łamane, czyli charakterystycznie wywinięte do przodu, tak jak występuje to np. u foksteriera krótkowłosego lub u owczarka szkockiego długowłosego
  • uszy stojące - (tego typu uszy występują np. u husky syberyjskiego)
DŁUGOŚĆ SIERŚCI - gdzie rasy psów są podzielone na trzy grupy:
  • psy długowłose
  • psy krótkowłose
  • psy szorstkowłose
Istnieją rasy, w których występują odmiany psów o wszystkich trzech rodzajach długości sierści (szaty) np. wyżeł niemiecki, jamnik. Najczęściej jednak występuje któryś z tych wariantów i dominuje w rasach preferowanych przez hodowców. Podział ten nie uwzględnia występowania ras psów całkowicie nieowłosionych (jak np. nagi pies peruwiański) lub częściowo owłosionych (jak np. chiński grzywacz).

Budowa psa



Opis rysunku:

1. czaszka; 2. żuchwa; 3. kręg szczytowy; 4. kręg szyjny; 5. kręg szyjny; 6. łopatka; 7. kręgi piersiowe; 8. kość ramieniowa; 9. kość promieniowa; 10. łokieć; 11. śródstopie przednie; 12. staw palcowy; 13. żebra; 14. kręg lędźwiowy; 15. miednica; 16. kręg ogonowy; 17. kość udowa; 18. kość piszczelowa; 19. kość łydkowa; 20. staw skokowy; 21. śródstopie tylne; 22. krtań; 23. tchawica; 24. przełyk; 25. serce; 26. płuca; 27. wątroba; 28. żołądek; 29. śledziona; 30. nerki; 31. jelito cienkie; 32. jelito grube; 33. pęcherz moczowy; 34. jądra; 35. prącie.

Maść psa


Wyróżniamy następujące maści psów:
  • BELTON - PASEMKA - seter angielski
  • CZARNA I PODPALANA - hamiltonstimare
  • NIEBIESKA - basset bleu de gascogne
  • MORĘGOWATA - greyhound
  • SZPAKOWATA - owczarek staroangielski
  • ARLEKIN - dog
  • PSTROKATA - vallhund szwedzki
  • SROKATA - dalmatyńczyk
  • RUDA - tstter irlandzki
  • DERESZOWATA - welsh corgi
  • TRIGOLOUR - TRÓJBARWNA - beagle
  • PSZENICZNA - soft-coated wheaten terier

Psie zmysły


Słuch

Słuch psa jest bardziej czuły niż słuch człowieka. Psy mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, bowiem zasięg słuchu psów jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Dlatego też dźwięki o silnym natężeniu u psów wywołują ból uszu. Szczególnie wrażliwe na dźwięki są psy o uszach stojących (lepiej słyszą) niż psy kłapouche. Gdy będziemy tresować psa, należy mówić do niego cicho i spokojnie, ponieważ krzyk powoduje to, że pies przestaje zwracać uwagę na rozkrzyczanego właściciela. Mówiąc do psa należy modulować odpowiednio głos, ponieważ to najlepiej wpływa na zdrowie psychiczne psa. 

Węch 

Węch jest najważniejszym zmysłem dla psa, który zaczyna się nim posługiwać już jako ślepe szczenię. Odpowiednio szkolone psy wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu przestępstwa. Jeśli właściciel psa pragnie oswoić swojego psa, wtedy powinien kłaść mu do legowiska swoje ubranie przesiąknięte własnym zapachem. Pies bowiem bardzo często lubi się kłaść na rzeczach swojego pana podczas jego nieobecności w domu. 

Wzrok

Wzrok, to zmysł, który współpracuje z węchem (najważniejszy zmysł psa) i słuchem. Wzrok psa nie ma takiego znaczenia bez węchu i słuchu, ponieważ najważniejsze jest to co pies wywęszy i wysłucha. Psy widzą bardzo słabo i nie widzą obiektów dwuwymiarowych, mają mniejszą zdolność spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych. Bardzo dobrze sobie jednak radzą psy w słabym świetle, ponieważ tutaj zaczynają działać węch i słuch w szczególności. Rasa psa wpływa na się wzroku, węchu i słuchu i dotyku psa.

Dotyk

Dotykowe wrażenia pies odbiera całą powierzchnią ciała, aczkolwiek włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą są dla niego najważniejsze. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne i nie wolno ich strzyc, ponieważ wtedy pies traci zdolności które posiada dzięki zmysłom.

Smak

Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata.

Mowa

Właściciele psów często uważają i wierzą w to, że gdyby ich pies miał mowę, to mógłby rozmawiać. Mowa jest zdolnością porozumiewania się i przekazywania informacji i dzięki temu ludzie i zwierzęta potrafią porozumiewać się pomiędzy sobą. Zwierzęta poprzez wydawanie różnych dźwięków porozumiewają się ze sobą w obrębie własnego gatunku, a właściciele zżyci ze swymi pupilami potrafią tę mowę rozumieć. Należy zatem bacznie obserwować własnego pieska, który - przekazuje nam informacje za pomocą uzewnętrzniania stanu w jakim się znajduje czy to przez własne zachowanie się czy wydawanie różnych odgłosów. Pies szczekając, skomląc, skowycząc, wyjąc, warcząc itd., daje znak w jakim stanie się znajduje w danej chwili. Szczekając, skomląc, skowycząc, wyjąc, warcząc - mówią do swoich właścicieli, a właściciele piesków rozumieją tę mowę.

Niektórzy pseudowielbiciele zwierząt - uważający się za wielkie autorytety - uważają, że zwierzę nie może wyrażać swego stanu psychicznego w czasie przeszłym lub przyszłym i że żyje wyłącznie w czasie teraźniejszym. Nie jest to prawda, ponieważ zaobserwowano wiele przypadków losowych opowiadających o tym, że zagubiony pies wrócił po wielu dniach do domu. Nawet jak był wywieziony wiele kilometrów poza miejsce w którym przebywał. Gdyby pies żył tylko w czasie teraźniejszym, to nie byłby w stanie nawet zapamiętać gdzie mieszka, kto jest jego panem czy też gdzie stoi jego miska z żarciem. Logicznie myślący człowiek potrafi to zrozumieć, że zwierzę ma dar zapamiętywania i odnoszenia się do przeszłości. Były też znane przypadki tego, jak skrzywdzone zwierzę - nawet po wielu latach - potrafiło się zemścić na swoim oprawcy krzywdzicielu.

Oto parę przykładów w jaki sposób porozumiewają się z nami nasi ulubieńcy:
  • Szczekanie, naszczekiwanie, u wiejskich piesków - kundelków - mówi nam o tym, że pilnujący posesji piesek oznajmia wszystkim wokoło: "Ja tu jestem, ja tu rządzę i pilnuję", "Jestem groźny i nie wpuszczę nikogo obcego", Ja tu pilnuję porządku i nie pozwolę, aby ktoś obcy go zakłócił", "Uwaga! Obcy na moim terytorium którego pilnuję"!
  • Często szczekanie bywa też u kundelków wiązanych przy budzie wyrazem osamotnienia, a czasem po prostu przejawem radości życia i można by wyrazić je jednym słowem ,,jestem" lub „ja tu jestem".
  • Każdy intruz - czyli osoba obca, nie znana psu - wyzwala w nim uczucie niepokoju i często bywa że agresji. Tym bardziej gdy czuje się zagrożony, lub wyczuwa złe intencje osób wchodzących na teren którego pilnuje. Takie szczekanie można by przetłumaczyć na „jestem zły", „podrażniony", „jestem w trakcie przystąpienia do ataku" lub „jestem zaniepokojony". 
  • Bywa to też czasem ostrzeżenie przed groźniejszym przeciwnikiem i ostrzeganie swego pana przed niebezpieczeństwem czy atakiem jakiego osoba mogłaby się dopuścić. 
  • Radosne szczekanie na przywitanie pana jest wyrazem zadowolenia z nawiązania kontaktu z przewodnikiem. 
  • Ból fizyczny piesek wyraża skomleniem, a wyciem swoje osamotnienie, które dla psa jako zwierzęcia stadnego jest zawsze odczuciem przykrym.
  • Radosne machanie ogonem świadczy o zadowoleniu pieska.
  • Ogon sztywno wzniesiony jest wyrazem podrażnienia i gotowości do walki.
  • Ogon opuszczony i wciśnięty między nogi jest dowodem że piesek jest w depresji, albo jest chory i osłabiony lub że boi się. 
Różne gatunki zwierząt mają odmienną „mowę" i sposób wyrażania swych stanów psychicznych. Może być w wyniku tego wiele nieporozumień. Oto parę przykładów z życia wziętych.
  • Kot w stanie podrażnienia „bije ogonem", natomiast merdanie ogonem u psa jest wyrazem przyjaznego nastroju. 
  • Rzekoma odwieczna nienawiść psów do kotów może zamienić się w przyjaźń, jeśli zwierzęta wspólnie wyrosły i „porozumiały się". 
  • Co więcej - psy obdarzone instynktem obrony własności pana, traktują kota jako powierzonego ich opiece i bronią go przed grożącym niebezpieczeństwem.

Wiek psa


Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10 – 12 roku życia następuje wypadanie zębów. Niemiecki uczony H. G. Niemandem podaje bardziej ogólne porównanie wieku psa z człowiekiem. Pierwszy rok życia psa w przełożeniu na życie człowieka to 14 lat. Drugi rok życia psa to 7 lat życia człowieka – czyli 2-letni pies to odpowiednik wiekowo 21-latka, a każdy następny rok życia psa stanowi 5 lat życia człowieka. Według Kazimierza Ściesińskiego zestawienie porównawcze wieku psa w stosunku do człowieka przedstawia się następująco:

PIES - CZŁOWIEK

6 m-cy - 10 lat
10 m-cy - 14 lat
12 m-cy - 15 lat
18 m-cy - 20 lat
2 lata - 24 lata
3 lata - 28 lat
4 lata - 32 lata
5 lat - 36 lat
6 lat - 40 lat
7 lat 44 lata
8 lat 48 lat
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat
11 lat 60 lat
12 lat 64 lata
13 lat 68 lat
14 lat 72 lata
15 lat 76 lat
16 lat 80 lat
17 lat 84 lata
18 lat 88 lat
19 lat 92 lata
20 lat 96 lat

Choroby psów 


Parwowiroza - jedną z najgroźniejszych i najmłodszą chorobą wirusową psów. 

Udar cieplny - psy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, toteż nie wolno ich zostawiać w mocno nagrzanych pomieszczeniach na słońcu, ani nie wolno zamykać psa w samochodzie, który stoi na nieocienionym parkingu.

Cukrzyca - Jest chorobą nieuleczalną. Należy jak najściślej współpracować z weterynarzem i podawać pieskowi insulinę. 

Zespół chwiejności u psów - (kręgozmyk szyjny) jest przypadłością występującą stosunkowo rzadko i dotyczy przede wszystkim psów.

Choroby zębów - próchnica - kupując pieskowi kości do gryzienia zalecane przez psich stomatologów pomagamy im w czyszczeniu zębów z osadów i kamienia.

Ukąszenia przez kleszcze - bardzo groźne tak jak u ludzi, toteż dbając o naszego pupila zawsze sprawdzamy czy po spacerze nie ma żadnego pasożyta.

Młodzieńcze zapalenie kości - (enostoza) występuje przede wszystkim u owczarków niemieckich, znacznie rzadziej u innych dużych ras 

Wścieklizna - Jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą o charakterze globalnym. Panuje niemalże w każdym zakątku globu. 

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa - dyskopatia - występuje szczególnie u zapasionych psów - szczególnie u jamników, których kręgosłup jest długi i obciążony. Dbając o zdrowie naszego pieska - nie tuczymy go!

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa - poza dyskopatią

Nosówka - jest jedną ze starszych chorób wirusowych psów. Na chorobę tę od lat chorują inne 

Choroby uszu - są drugą (po chorobach skóry) co do częstotliwości przyczyną konsultacji weterynaryjnych.

Alergiczne choroby skóry - należą do najczęstszych konsultacji w gabinetach weterynaryjnych.

Polskie rasy psów


Polskie rasy psów – rasy psów związane historycznie i kulturowo z terenami na których istniało państwo polskie. Tworzone przez polskich hodowców głównie w celach użytkowych, czasem bez przywiązywania uwagi do eksterieru. 1. Owczarek podhalański; 2. PON - Polski Owczarek Nizinny; 3. Ogar polski; 4. Chart polski; 5. Gończy polski 

1. Owczarek podhalański

2. Owczarek nizinny

3. Ogar polski

4. Chart polski

5. Gończy polski

Rasy psów uznawane za agresywne!


Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003 r.) Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje: 

§ 1. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujące rasy psów: 
  • amerykański pit bull terrier 
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) 
  • buldog amerykański 
  • dog argentyński 
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario) 
  • tosa inu 
  • rottweiler 
  • akbash dog 
  • anatolian karabash 
  • moskiewski stróżujący 
  • owczarek kaukaski 
§ 2. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz. 1051). 

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Rasy psów domowych


Psy ze względu na funkcje jakie pełnią dla człowieka, zostały podzielone na typy lub grupy związane z funkcjami jakie pełnią i jak są wykorzystywane przez człowieka.
  • psy myśliwskie
  • tropowce (Bloodhound)
  • legawce (Pudelpointer)
  • płochacze (płochacz niemiecki)
  • posokowce (Posokowiec bawarski)
  • gończe (Gończy Hamiltona)
  • norowce (jamnik)
  • psy aportujące (Curly Coated Retriever)
  • psy ratownicze (Nowofundland)
  • psy pasterskie (Anatolian)
  • psy zaganiające (Bouvier des Flandres)
  • psy stróżujące (Mastif tybetański)
  • psy stróżująco-obronne (Doberman)
  • psy służbowe wykorzystywane na potrzeby wojska (Czarny terier), policji (Owczarek niemiecki), służb celnych (chodsky pes)
  • psy zaprzęgowe (Siberian Husky)
  • psy wyścigowe (Greyhound)
  • psy reprezentacyjne i do towarzystwa (Pudel miniaturowy)
  • psy hodowane w celach konsumpcyjnych (nagi pies meksykański)
  • psy wiejskie (Hovawart)
  • psy hodowane w celach terapeutycznych (Labrador Retriever)

Rasy psów na świecie


Aidi - należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Airedale Terrier - jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Akbash - rasa tureckiego psa pasterskiego. Nazwa pochodzi od zbitki słów języka tureckiego aka – biały i basza – głowa. Takie psy nazywane są w Turcji coban
Akita - jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, (szpice azjatyckie i rasy pokrewne). 
Akita amerykańska - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Dawniej zwana jako duży japoński pies.
Alaskan Klee Kai - rasa północna należąca do rodziny szpiców. Nazwa "Klee Kai" wywodzi się z języka Eskimosów, gdzie oznacza mały pies. Rasa ta została stworzona, by otrzymać mniejszą wersję
Alaskan Malamute - jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów pociągowych.
Alpejski gończy krótkonożny - jedna z ras psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. 
American Staffordshire Terrier (Amstaff) - rasa psów, należąca do grupy terierów (teriery w typie bull).
Amerykański spaniel dowodny - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych.
Anatolian - rasa psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie górskim.
Angielski Toy Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych.
Appenzeller - rasa psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji szwajcarskich psów pasterskich. 
Ariegois - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Psy gończe średniej wielkości.
Australian Silky Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według wzorca nadaje się do łowienia szczurów, jednak w dzisiejszych czasach nie służy temu.
Australijski pies pasterski - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów zaganiających. 
Basenji - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych.
Basset artezyjsko-normandzki - jeden z najstarszych psów krótkonożnych. Rasa powstała poprzez skrzyżowanie dwóch podobnych w typie psów: basseta normandzkiego (o cięższej konstrukcji) i basseta artezyjskiego (delikatniejszego, zwanego tez bassetem d'Artois).
Basset Fauve de Bretagne - rasa psów gończych, pochodząca z Francji.
Basset Hound - rasa psów, należąca do grupy psów gończych i posokowców, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych w podsekcji gończych krótkonożnych. 
Beagle - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów gończych, w podsekcji psy gończe małe.
Bearded Collie - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Bedlington Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Bergamasco - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających do sekcji psy pasterskie (owczarskie). Rasa nie jest w Polsce rozpowszechniona.
Bernardyn długowłosy - rasa psów, należąca do sekcji psów molosowatych w typie górskim. 
Bernardyn krótkowłosy - rasa psów, należąca do sekcji psów molosowatych w typie górskim. 
Berneński pies pasterski - rasa psów, należąca do sekcji szwajcarskich psów pasterskich.
Biały Owczarek Szwajcarski (owczarek amerykańsko-kanadyjski) - rasa psów, będąca odmianą owczarka niemieckiego. Hodowana specjalnie ze względu na białe umaszczenie, które nie jest akceptowalne we wzorcu owczarka alzackiego.
Bichon frise - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji Biszonów i ras pokrewnych. Według klasyfikacji FCI jest uznany jako rasa francusko-belgijska.
Blackmouth Cur - rasa psów myśliwskich, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych.
Bloodhound - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych. Znajduje się w podsekcji dużych psów gończych. Określenie "bloodhound" bierze się od
Bokser - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. 
Border Collie - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Border Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Bouvier des Flandres - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów zaganiających.
Brabantczyk - rasa psów do towarzystwa.
Braque d'Auvergne - rasa psów należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych w podsekcji psów w typie gończego.
Broholmer - rasa psów, należąca do molosów w typie dogowatym.
Buldog amerykański - rasa psa wywodząca się od buldoga angielskiego, hodowana w USA w pierwotnym typie. W tłumaczeniu na język polski poprawna wydaje się nazwa: buldog amerykański.
Buldog angielski - rasa psów, zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.
Buldog francuski - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.
Bullmastiff - rasa psów w typie dogowatych.
Bulterier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do terierów w typie bull.
Chart rosyjski (Borzoj) - rasa psów, należąca do grupy chartów w sekcji chartów długowłosych .
Epagneul Breton (Brittany) - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Zaklasyfikowana jest do podsekcji psów w typie spaniela.
Harrier (Beagle Harrier) - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych w podsekcji psów gończych średniej wielkości.
Owczarek francuski Beauceron (Beauceron) - rasa ta należy do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). 
Owczarek francuski Briard (Briard) - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek pikardyjski (Berger de Picardie (Berger Picard)) - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek pirenejski (Berger des Pyrénées) - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Ze względu na szatę wyróżniono dwie odmiany tej rasy i
Wyżeł włoski krótkowłosy (Bracco italiano)
Cairn Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych.
Canaan Dog - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych.
Cane Corso - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych oraz szwajcarskich psów zaganiających i psów innych ras. 
Cane da pastore Maremmano-Abruzzese (Włoski marmeran) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Cao da Serra da Estrela - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami. 
Cavalier King Charles spaniel - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji angielskich spanieli do towarzystwa.
Charcik włoski - rasa psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych.
Chart afgański - rasa psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów długowłosych.
Chart afrykański (Azawakh) - rasa psów należąca do grupy chartów w sekcji chartów krótkowłosych.
Chart hiszpański (Galgo Espanol) - rasa psów, należąca do grupy chartów.
Chart perski (Saluki) - rasa psów należąca do grupy chartów w sekcji charty długowłose. Istnieją dwie odmiany tej rasy: długowłosa i krótkowłosa, która jest bardzo rzadko spotykana. Obydwie są oceniane na wystawach
Chart polski - rasa psów myśliwskich, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych.
Chart rosyjski (Borzoj) - rasa psów, należąca do grupy chartów w sekcji chartów długowłosych .
Chart szkocki - rasa psa pochodzi ze Szkocji i jest dziś głównie psem towarzyszącym o silnym instynkcie myśliwskim (używany byłdo polowania na jelenie). Usposobienie mają przyjacielskie i spokojne. Nie są zbyt czujne
Chart węgierski - wielu kynologów jest zdania, że chart węgierski przybył razem z Madziarami do Kotliny Panońskiej z Uralu pod koniec IX wieku. Jednak już tam koczowały ludy celtyckie, które posiadały własną tradycję
Chesapeake Bay retriever - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych. Zaklasyfikowana jest do sekcji psów aportujących.
Chihuahua - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji Chihuahua. Istnieją dwie odmiany tej rasy: chihuahua krótkowłosy i chihuahua długowłosy.
Chin japoński (Spaniel japoński) - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji spanieli japońskich i pekińczyków.
Chiński grzywacz - rasa psów należąca do grupy psów do towarzystwa, w sekcji psy nagie.
Chortaj - rasa psów z grupy chartów uważana przez niektórych badaczy za krótkowłosą odmianę charta rosyjskiego - borzoja.
Chow chow - rasa psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych.
Cirneco Dell'Etna - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich.
Clumber spaniel - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy. Clumber Spaniel jest dużym, masywnym spanielem. Posiada szeroką i dużą głowę.
Cocker spaniel amerykański - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Cocker spaniel angielski - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Coton de Tulear - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych. Stanowi osobną podsekcję - Coton de tulear.
Curly coated retriever - rasa psów, należąca do grupy psów aportujacych, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.
Czarny terrier - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera stanowi
Czechosłowacki wilczak - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Czeski fousek (Wyżeł czeski szorstkowłosy) - rasa wszechstronnie użytkowych psów myśliwskich z grupy wyżłów, znana też pod nazwą wyżeł czeski szorstkowłosy (nazwa nie zalecana), pochodząca z Czech.
Owczarek z Majorki (Ca de Bestiar) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Hodowany jest jako pies pasterski, stróżujący i obronny.
Dalmatyńczyk - rasa psów, należąca do grupy psów gończych,posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana wraz z rodezjanem do sekcji ras pokrewnych.
Dandie Dinmont Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych.
Doberman - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera w
Dog argentyński - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Dog de Bordeaux - rasa psów, należąca do grupy psów w typie sznaucera i pinczera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i psów innych ras. 
Dog kanaryjski (perro de presa canario) - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras.
Dog niemiecki - rasa psów, należąca do grupy psów w typie sznaucera i pinczera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i psów innych ras. 
Duży szwajcarski pies pasterski - rasa psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i ras innych. Zaklasyfikowana do sekcji szwajcarskich psów pasterskich.
Wyżeł Munsterlandzki (Duży Munsterlander) - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Zaklasyfikowana jest do podsekcji psów w typie spaniela. Jego mniejsza odmiana to Mały Munsterlander.
Elkhund czarny - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich.
Elkhund szary - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich.
Entlebucher - rasa psa, najmniejszego ze szwajcarskich psów pasterskich. Ze względu na swoją wielkość i łatwość utrzymywania znajduje coraz więcej zwolenników.
Epagneul Breton (Brittany) - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Zaklasyfikowana jest do podsekcji psów w typie spaniela.
Eurasier - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.
Field spaniel - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy. Wyglądem Field Spaniel przypomina cocker spaniela angielskiego, lecz jest od niego bardziej masywny.
Fila Brasileiro - rasa psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i ras innych. 
Flat Coated Retriever - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.
Foksterier krótkowłosy - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Rasa psa dość rzadko spotykana w stosunku do szorstkowłosej odmiany foksterierów. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.
Foksterier szorstkowłosy - rasa psów, należącą do grupy terrierów, zaklasyfikowaną do sekcji terierów wysokonożnych.
Foxhound amerykański - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych. Znajduje się w podsekcji dużych psów gończych. Jest blisko spokrewniony z Foxhoundem.
Chart hiszpański (Galgo Espanol) - rasa psów, należąca do grupy chartów.
Glen of Imaal Terrier (Irish Glen of Imaal Terrier) - rasa terierów, w grupie terierów średnich i dużych.
Golden Retriever - rasa psów, należącą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.
Gończy Hamiltona (Hamiltonstövare) - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, zaklasyfikowana do sekcji średnich psów gończych.
Gończy polski - rasa psów gończych. Pies myśliwski.
Gończy Schillera - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, zaklasyfikowana do sekcji średnich psów gończych.
Gończy szwajcarski - rasa psów myśliwskich.
Gończy szwajcarski krótkonożny - rasa ta ma te same cechy co Gończy szwajcarski, z wyjątkiem kończyn, które są krótsze (wysokość w kłębie 30-38cm). Doskonale nadają się do polowań na drobną zwierzynę w górach i zaroślach.
Gończy włoski - rasa psów, zaliczana do najlepszych ras myśliwskich. FCI rozróżnia dwie odmiany: krótkowłosą i szorstkowłosą.
Grand Basset Griffon Vendeen - rasa psów gończych, pochodzi z zachodniej Francji, z regionu La Vendeen. Przeznaczony do polowań na dziki, jelenie, zające i króliki. Obecnie częściej spełnia funkcje psa domowego niż polującego.
Grand Bleu de Gascogne (Great Gascony Blue (Hound)) - rasa psów gończych pochodząca z Gasconii, regionu w południowo-zachodniej Francji. Grand Bleu de Gascogne osiąga 70 cm wysokości, wagę 32 do 35 kg. Długie nogi, smukła mordka sprawiają,
Greyhound - rasa psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych. Ostatnie zmiany we wzorcu pochodzą z dnia 24-06-1987. 
Gryfon Korthalsa - rasa psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych w podsekcji psów w typie gryfona.
Gryfon niwernijski - rasa psów, w typie wyżłowatych. Rasa pochodzi z Francji. Gończy z Nivernais pochodzi prawdopodobnie od ararbskich chartów myśliwskich, które do Europy przywieźli krzyżowcy.
Gryfonik brukselski - rasa psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów belgijskich. Znajduje sie w podsekcji Gryfoników. 
Mały gończy anglo-francuski (Gończy angielsko-francuski) - rasa pochodzi ze skrzyżowania francuskich i angielskich psów gończych; pierwsze wzmianki o rasie datowane na XVI wiek. Spokojny, dobrze układa się w sforze, w miarę posłuszny. Typowy pies myśliwski.
Gończy Hamiltona (Hamiltonstövare) - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, zaklasyfikowana do sekcji średnich psów gończych.
Harrier (Beagle Harrier) - rasa psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych w podsekcji psów gończych średniej wielkości.
Hawańczyk - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszonów. Rasa pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, nazwa pochodzi od tytoniowego
Hiszpański pies dowodny - rasa psów należąca do grupy retriverów. Wykorzystywany jako pies pasterski, pies myśliwski i pomocnik rybaków. Wierny, posłuszny, wesoły, pilny, uważny i zrównoważony. Nadzwyczaj pojętny i chętny do nauki,
Hokkaido - rasa psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Nazwa tej rasy określa miejsce pochodzenia tego psa i może być
Hovawart - ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Glen of Imaal Terrier (Irish Glen of Imaal Terrier) - rasa terierów, w grupie terierów średnich i dużych.
Irish Soft coated wheaten terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Islandzki szpic pasterski - rasa psów z grupy szpiców. Nazwa oryginalna w/g FCI: Islenkur, na stronach Kennel Klubu Islandii: Islenskur.
Jack Russell Terrier - rasa psów należąca do grupy terierów w sekcji teriery krótkonożne.
Jamnik długowłosy - Sierść jest połyskliwa, miękka, gładka i prosta albo nieznacznie falista. Przy szyi i na spodniej stronie ciała tworzy gęste kępki, ktore też występują z tyłu kończyn, na uszach i spodniej
Jamnik krótkowłosy - rasa jamnika. Jest jego pierwotną postacią, która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż
Jamnik szorstkowłosy - szata składa się z szorstkiej, gęstej, ściśle przylegającej okrywy i podszerstka. Pies ma również brodę i krzaczaste brwi. Gęsto owłosiony ogon zwęża się ku końcowi, ale nie tworzą się
Jindo - ras psów myśliwiskich pochodząca z Korei. Rasa pochodzi z wysp Jindo i nie jest popularna poza Koreą. Korean Jindo Dog jest psem myśliwskim średniej wielkości, odznaczającym się niezwykłą lojalnością.
Karelski pies na nadźwiedzie - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich.
Kerry blue terrier - rasa psów średniej wielkości, osiągających wzrost ok. 45-48 cm, wagę 15-17 kg. Powstała na przełomie XIX i XX wieku w hrabstwie Kerry w Irlandii. 
King Charles Spaniel - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji angielskich spanieli do towarzystwa.
Komondor - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Płochacz holenderski (Kooikerhondje) - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Labrador Retriever - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.
Lakeland Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Landseer - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami. 
Leonberger - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Lhasa Apso - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.
Lwi piesek - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych. Stanowi osobną podsekcję – Lwi piesek.
Łajka zachodniosyberyjska - rasa psów, należąca do grupy szpiców myśliwskich, zaliczana do grupy łajek.
Maltańczyk (Maltese) - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowanado sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony.
Mały gończy anglo-francuski (Gończy angielsko-francuski) - rasa pochodzi ze skrzyżowania francuskich i angielskich psów gończych; pierwsze wzmianki o rasie datowane na XVI wiek. Spokojny, dobrze układa się w sforze, w miarę posłuszny. Typowy pies myśliwski.
Mały Munsterlander - rasa psów należąca do grupy wyżłów. Jest to najmniejsza rasa spośród wyżłów niemieckich.
Maremmano-abruzzese - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Mastif angielski (Mastiff) - rasa psów należąca do molosowatych w typie dogowatych.
Mastif neapolitański - rasa psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. 
Mastif pirenejski - rasa psów, należąca do grupy molosowatych, zaklasyfikowana w typie górskim.
Mops - rasa psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.
Moskiewski stróżujący - rasa psów pochodząca z Rosji, nieuznawana przez FCI. Są to typowe psy obronne i stróżujące.
Mudi - rasa psów
Niemiecki terier myśliwski - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Norsk Buhund - rasa psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpicy pasterskich. 
Norsk Lundehund - rasa psów o nietypowej budowie anatomicznej: jej przedstawiciele mają po co najmniej 6 palców na każdej stopie. Potrafią także tak zamknąć uszy, aby kanał słuchowy i wnętrze ucha było zakryte.
Norwich terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, znajdująca się w sekcji terierów krótkonożnych.
Nowofundland (Wodołaz) - rasa psów, pochodząca z Nowej Fundlandii. Według aktualnego stanu wiedzy rasa pochodzi z Nowej Fundlandii i powstała w wyniku krzyżówek psów.
Biały Owczarek Szwajcarski (Owczarek amerykańsko-kanadyjski) - rasa psów, będąca odmianą owczarka niemieckiego. Hodowana specjalnie ze względu na białe umaszczenie, które nie jest akceptowalne we wzorcu owczarka alzackiego.
Ogar polski - rasa psów gończych. Pies myśliwski.
Owczarek australijski - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek australijski - Kelpie - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). 
Owczarek belgijski Groenendael - rasa psów , należąca do ras pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowanej do sekcji "psy pasterskie" (owczarskie).
Owczarek belgijski Malinois - rasa psów należąca do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie). Pozostałe odmiany to: Groenendael, Tervueren i Laekenois.
Owczarek belgijski Tervueren - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Owczarek chorwacki - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek francuski Beauceron (Beauceron) - rasa ta należy do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich) 
Owczarek francuski Briard (Briard) - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek holenderski - rasa ta powstała najprawadopodobniej na skutek krzyżówki pomiędzy rasami z Francji i Belgii.Istnieją trzy odmiany owczarka holenderskiego zależnie od szaty, owczarek holenderski krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy, które klasyfikowane są jako
Owczarek kataloński - rasa psów w typie wilkowatym. Istnieją dwie odmiany tej rasy, długowłosa i krótkowłosa. Pierwsza nosi nazwę Gos d'Atura, druga Gos d'Atura Cerda.
Owczarek kaukaski - rasa psów. 
Owczarek niemiecki - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek pikardyjski (Berger de Picardie (Berger Picard)) - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek pirenejski (Berger des Pyrénées) - ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Ze względu na szatę wyróżniono dwie odmiany tej rasy i
Owczarek podhalański (Polski owczarek podhalański) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek południoworosyjski Jużak - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, znajdująca się w sekcji psów owczarskich.
Owczarek staroangielski Bobtail - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Nazwa "bobtail" pochodzi z języka angielskiego i oznacza "krótki ogon". 
Owczarek szetlandzki - rasa psów należąca do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Owczarek szkocki długowłosy - rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Owczarek szkocki krótkowłosy - znany także jako Collie Smooth. Długość włosa nie przekracza 2cm. Co do maści okrywy nie różni się od Owczarka szkockiego długowłosego.
Owczarek środkowoazjatycki - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Owczarek węgierski Kuvasz - rasa psów należąca do I grupy FCI.
Owczarek z Majorki (Ca de Bestiar) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Hodowany jest jako pies pasterski, stróżujący i obronny.
Dog kanaryjski (perro de presa canario) - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Owczarek podhalański (Polski owczarek podhalański) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Parson Russell Terrier - rasa powstała z angielskiej rasy Parson Jack Russell Terrier, podzielonej w roku 2000 na dwie osobne rasy: wysokonożnego Parsona i niskonożnego Jacka.
Pekińczyk - rasa psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji spanieli japońskich i pekińczyków.
Petit Basset Griffon Vendéen - rasa psa gończego, pochodząca z zachodniej Francji, a dokładniej z regionu La Vendéen. Petit Basset Griffon Vendéen używany jest do polowań na zające i królik.
Pies faraona - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych. 
Pies grenlandzki - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwonych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów pociągowych.
Pinczer małpi - oryginalna nazwa 'affenpinscher' pochodzi z niem. z połączenia słów affe (małpa) i pinscher ("terier").
Pinczer miniaturowy - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras.
Pinczer średni - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera.
Płochacz holenderski (Kooikerhondje) - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Płochacz niemiecki - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Podengo portugalski - rasa psów zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, do sekcji pierwotnych psów myśliwskich. Wybitny pies myśliwski pracujący zarówno jako norowiec jak i tropowiec. 
Pointer - rasa psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich. Stanowi osobną podsekcję Pointerów.
Poitevin - francuska rasa psa gończego. Został wyhodowany u schyłku XVII wieku w Poitou w płd.-zach. Francji, gdzie występowało bardzo dużo wilków. W 1682 roku markiz François de Larrye z Poitou nabył tuzin
Polski owczarek nizinny - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Posokowiec bawarski - rasa psów myśliwskich należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji posokowców.
Posokowiec hanowerski - rasa psów myśliwskich należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji posokowców.
Pudel - rasa psów użytkowych i do towarzystwa.
Pudel Pointer - rasa należąca do grupy psów myśliwskich.
Pumi - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Pumi były używane nie tylko do pasienia owiec, ale również krów.
Szpic miniaturowy (Pomeranian) - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich.
Retriever z Nowej Szkocji - rasa psów. Nazwa rasy pochodzi od kraju pochodzenia (Nova Scotia – Kanada) oraz angielskiego czasownika "to retrieve" – "przynosić" od zadań, jakie spełniają w myślistwie.
Rhodesian ridgeback - rasa psów należąca do grupy psów gończych, posokowców oraz ras pokrewnych. W obrębie tej grupy Rhodesian znajduje się w sekcji dla ras pokrewnych. Jego bliskim kuzynem jest:
Rottweiler 
Chart perski (Saluki) - rasa psów należąca do grupy chartów w sekcji charty długowłose. Istnieją dwie odmiany tej rasy: długowłosa i krótkowłosa, która jest bardzo rzadko spotykana. Obydwie są oceniane na wystawach
Chin japoński (Spaniel japoński) - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji spanieli japońskich i pekińczyków.
Saarlooswolfhond - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Samojed - rasa psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych.
Schapedoes - rasa psów należąca do owczarków pochodzących z Holandii. Owczarek tej rasy jest średniej wielkości, ma długie włosy, sumiaste wąsy i brodę, a nad oczyma sterczące brwi. 
Schipperke - rasa psów, należąca do grupy pies psów pasterskich i zaganiających , zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). 
Sealyham Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów niskonożnych. Sealyham Terrier to rasa dosyć rzadko spotykana i oryginalna z wyglądu. Nazwa tej rasy pochodzi od kapitana Johna
Seter angielski - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich w typie seterów.
Seter irlandzki - rasa psów, należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich, w typie seterów. 
Seter irlandzki czerwono-biały - istnienie w Irlandii czerwonych i czerwono-bialych seterów udokumentowane jest już w wieku XVII. Poza Irlandią mało kto wie o istnieniu dwóch ras Seterów Irlandzkich. Seter Irlandzki Czerwono-Biały jest niewątpliwie rasą starszą.
Seter szkocki - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich w typie seterów. Poddawany próbom pracy. Spośród wszystkich seterów jest najcięższy i najwolniejszy, ale jednocześnie najwytrwalszy.
Shar Pei - rasa psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. 
Shiba inu - rasa psów należąca do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.
Shih Tzu - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.
Siberian Husky - rasa psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych.
Słowacki czuwacz (Slovenský Čuvač) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jest psem stróżującym i pasterskim.
Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do spanieli miniaturowych.
Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene - rasa psów przynależna do grupy psów do towarzystwa w sekcji spanieli miniaturowych.
Springer spaniel angielski - rasa psów należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Springer spaniel walijski - rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy.
Staffordshire Bull Terrier - rasa psów należących do terrierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów w typie bull.
Sznaucer miniaturowy - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. 
Sznaucer olbrzym - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami. 
Sznaucer średni - rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami. 
Szpic fiński - rasa psów zaliczana do szpiców myśliwskich.
Szpic japoński - mały, zwinny piesek do towarzystwa.
Szpic miniaturowy (Pomeranian) - rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich.
Szpic wilczy - rasa psów należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich.
Wyżeł frezyjski (Stabyhoun) - jedna z rzadkich ras psów pochodząca z Fryzji, jednej z prowincji północnej Holandii. Holenderska nazwa rasy Stabyhoun najprawdopodobniej swym pierwszym członem nawiązuje do holenderskiego słowa "sta me bij" czyli "stand
Terier czeski - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów niskonożnych.
Terier irlandzki - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Próby pracy nie są wymagane.
Terier japoński - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych.
Terier szkocki - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów niskonożnych.
Terier tybetański - rasa psa, pochodząca z Tybetu, jednak patronat nad nią objęła Wielka Brytania. 
Terier walijski - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Tosa - Tosa lub Tosa Inu - jedna z ras psów zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.
Cane da pastore Maremmano-Abruzzese (Włoski marmeran) - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Czeski fousek (Wyżeł czeski szorstkowłosy) - rasa wszechstronnie użytkowych psów myśliwskich z grupy wyżłów, znana też pod nazwą wyżeł czeski szorstkowłosy (nazwa nie zalecana), pochodząca z Czech.
Nowofundland (Wodołaz) - rasa psów, pochodząca z Nowej Fundlandii. Według aktualnego stanu wiedzy rasa pochodzi z Nowej Fundlandii i powstała w wyniku krzyżówek psów.
Welsh corgi cardigan - rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).
Welsh corgi pembroke - rasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Psy te wykorzystywane są jako psy pasterskie i zaganiające.
West Highland White Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych.
Whippet - rasa psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych.
Wilczarz irlandzki - rasa psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów szorstkowłosych.
Wyżeł duński - rasa psów należących do pointerów, pochodząca z Danii.
Wyżeł frezyjski (Stabyhoun) - rasa psów pochodząca z Fryzji, jednej z prowincji północnej Holandii. Holenderska nazwa rasy Stabyhoun najprawdopodobniej swym pierwszym członem nawiązuje do holenderskiego słowa "sta me bij".
Wyżeł Munsterlandzki (Duży Munsterlander) - rasa psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Zaklasyfikowana jest do podsekcji psów w typie spaniela. Jego mniejsza odmiana to Mały Munsterlander.
Wyżeł niemiecki długowłosy - dzięki długiej, gęstej szacie, talentowi tropicielskiemu, zamiłowaniu do aportowania, wybitnemu węchowi i wrodzonej ciętości wyżeł niemiecki długowłosy nadaje się raczej do pracy w lesie aniżeli w polu. 
Wyżeł niemiecki krótkowłosy - to szlachetny, harmonijnie zbudowany pies, którego kształty gwarantują siłę, wytrzymałość i szybkość. Charakteryzuje się wyniosłą postawą o wyraźnej linii, suchą głową, dobrze wysoko noszonym ogonem, twardą i błyszczącą sierścią.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych ras psów myśliwskich, i to nie tylko w swej ojczyźnie, lecz także w wielu innych krajach europejskich. 
Wyżeł portugalski - rasa psów myśliwskich z grupy wyżłów wywodząca się z terenów Portugalii, pierwotnie używana do polowań na kuropatwy z sokołami. Perdigueiro portugues jest w swoim kraju nadzwyczaj popularnym psem.
Wyżeł weimarski - rasa psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych w podsekcji psów w typie gończego.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - rasa psów myśliwskich z grupy wyżłów. Zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych, występuje w podsekcji psów w typie gończego. Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania tureckich żółtych psów myśliwskich z pointerem i
Wyżeł węgierski szorstkowłosy - rasa psów myśliwskich. Wyżeł węgierski szorstkowłosy jest odmianą węgierskiego wyżła gładkowłosego. Powstał ze skrzyżowania wyżła niemieckiego szorstkowłosego z wyżłem węgierskim gładkowłosym.
Wyżeł włoski krótkowłosy (Bracco italiano) - rasa psów w typie wyżłowatym. Najprawdopodniej jest to najstarsza rasa wśród psów myśliwskich w Europie.
Yorkshire Terrier - rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych.

Kynologia


Kynologia jest nauką o psie i jego hodowli oraz tresurze. Kynologia obejmuje te zagadnienia nauk, które bezpośrednio lub pośrednio odnoszą się do psa, jak również bada związki pomiędzy psem, a innymi dziedzinami naukowymi. Kynologia najbardziej związana jest z biologią i jej dziedzinami: genetyką, fizjologią, anatomią i etologią oraz weterynarią. 

Kynologia zajmuje się całokształtem zagadnień związanych z psem rasowym. Powstało szereg organizacji prowadzących bardziej czy mniej rzetelne prace badawcze propagujące swoje osiągnięcia w hodowli psów rasowych, tworzenie i modyfikacja nowych ras psów. Na świecie działa wiele stowarzyszeń kynologicznych regionalnych i krajowych. Największe z nich to FCI Federacion Canina Internacional, ACE oraz UCI. W Polsce działa m.in. Związek Kynologiczny będący członkiem FCI, Polska Federacja Kynologiczna będąca czonkiem FCI oraz Polski Klub Psa Rasowego będący członkiem ACE.

Związek Kynologiczny w Polsce
Al. Jerozolimskie 30 lok. 11
00-024 Warszawa

Historia udomowienia psa


Pies domowy - canis familiaris został udomowiony, jak to podają niektóre źródła, z końcem epoki lodowcowej. Pies pełnił różnorakie funkcje w życiu człowieka jako stróż domowy, opiekun, pies myśliwski, pies obronny czy pies przewodnik. Psy wykorzystywano do transportu zwierzyny łownej oraz do jej wytropienia. Do dziś dnia przetrwał dziki pies żyjący na wolności, którego nazywamy Dingo. W dobrych warunkach pies żyje nawet do 20 lat. Na temat pochodzenia psa istnieje kilka teorii naukowych. Badania genetyczne przeprowadzone w 2002 r. sugerowały, że psy pochodzą od euroazjatyckich wilków, od których oddzieliły się około 125 tysięcy lat temu, a osobny gatunek ostatecznie wytworzyły 15-40 tysięcy lat temu. 

Hans Räber wysnuł wiele argumentów na potwierdzenie tej teorii:
  • podobieństwa w kształcie powierzchni czwartych zębów przedtrzonowych
  • ciężar mózgu psa jest najbardziej zbliżony do ciężaru i objętości mózgu wilka (u psa jest on mniejszy o ok. 30%, u szakala różnice były większe). Związane jest to z faktem skrócenia się u psa trzewioczaszki w stosunku do mózgoczaszki.
  • badania krwi, wykazujące w budowie białek określonej grupy największe podobieństwa do krwi wilka
  • badania etologiczne potwierdziły zbieżność zachowań społecznych wśród watah wilków i sfor psów.
Do kilku pozostałych teorii można zaliczyć tę, do której przychylał się m.in. Karol Darwin przychylał się też do teorii, która udowadniała że pies domowy pochodzi od kojotów i szakali, zwłaszcza na terenach ich naturalnego występowania (Ameryka Północna i Azja Mniejsza). Wysnuwano też hipotezę o istnieniu wymarłego już, wspólnego praprzodka psa domowego, zbliżonego do psów dingo, czy psów pariasów.

Najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Adama Boyko i współpracowników z Uniwersytetu Cornella w USA można domniemywać, że psy pochodzą z Afryki, a nie jak dotąd sądzono z Azji. W magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowali oni artykuł z rezultatami swoich badań, które pozwalają przypuszczać, że psy mogły rozprzestrzenić się po świecie z Czarnego Lądu, wraz z przodkami człowieka. Naukowcy przebadali 318 psów z Afryki, 16 z Puerto-Rico, 102 z USA i kilkaset z innych stron świata i stwierdzili, że genom afrykański jest równie rozprzestrzeniony wśród psów jak genom azjatycki, podali tym samym w wątpliwość teorię o azjatyckim pochodzeniu psa. Najstarszymi tekstami świadczącymi o współistnieniu psa i człowieka są teksty pochodzące z okresu kultury sumeryjskiej.

Psy pochodzą prawdopodobnie z jednego obszaru Ziemi, Azji Wschodniej, gdzie wydzieliły się z gatunku wilka. Rozprzestrzeniły się potem po całej planecie, konkurując z miejscowymi populacjami wilków. Świadczy o tym ich mniejsza różnorodność w miarę geograficznego oddalenia od Azji Wschodniej. Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów (został on ostatnio zidentyfikowany), w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowaniu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach. Obecnie ze wszystkich gatunków ssaków psy wykazują największą różnorodność.

Niektórzy uczeni udowadniają, że udomowienie psa szacuje się na ok. 17-12 tys. lat temu. Pies był towarzyszem myśliwych z Syberii, a wzmianka o nim pojawia się też w Palestynie oraz w Iraku, Izraelu, Iranie, Japonii czy Turcji. W Stanach Zjednoczonych już 10.000 lat temu na terenie Idaho, żył także przedstawiciel psa domowego. W Europie najdawniejsze ślady udomowienia psa zaliczyć można te obszary Europy, gdzie znaleziono najstarsze szczątki tego zwierzęcia to rejony Danii, Niemiec i Anglii,

Prace archeologiczne prowadzone we współczesnych czasach w jaskini Goyet na terenie Belgii odkryły pozostałości szkieletu psa pochodzące sprzed 31 tysięcy lat. Odkrycie to weryfikuje dotychczasowe poglądy na temat czasu i miejsca udomowienia psa i wskazuje ludzi z kultury oryniackiej jako pierwszych hodowców tych zwierząt. Analiza izotopowa pozostałości kostnych pozwala określić z pewnym prawdopodobieństwem, że pierwsze udomowione psy wyglądem były zbliżone najbardziej do współczesnych husky syberyjskich, były jednak od nich większe.

Althaus wyróżnił cztery fazy w procesie udomawiania psa:
  • faza symbiozy, w której zarówno wilk (odpadki żywieniowe) jak i człowiek (czujność wilka ostrzegająca przed zbliżającym się niebezpieczeństwem) czerpią korzyści z współistnienia.
  • faza zacieśnienia więzów z człowiekiem, stopniowe blokowanie dostępu do zwierząt dziko żyjących.
  • faza świadomej selekcji hodowlanej na potrzeby człowieka.
  • faza hodowli psa ze względu na jego eksterier.
Kości wilka odnaleziono u boku szczątków ludzkich tak starych jak człowiek z Boxgrove w Surrey, datowanych na 400 tysięcy lat p.n.e. Czaszki wilków wyłowione z zatopionego obozu nomadów, którzy przeszli z Syberii na Alaskę, są niemal takie same, jak czaszki ich przodków z Boxgrove. Ich szczęki były mniej wysunięte do przodu, a zęby bardziej stłoczone, ale z wyglądu były to nadal czaszki dzikich zwierząt.

Mniej więcej w tym samym czasie myśliwi zaczęli chętniej używać strzał niż włóczni. Wilki – już prawie psy – stały się bardziej użyteczne (np. do przynoszenia upolowanej zdobyczy) i zaczęły się cieszyć ludzką "przyjaźnią" jako zwierzęta użytkowe. Darwin napisał kiedyś, że w czasach głodu ludność Ziemi Ognistej prędzej zjadłaby własne stare kobiety, niż swe psy. W Ein Mallah w Izraelu, w grobie "pierwszych farmerów", znaleziono szkielet szczeniaka pochowanego obok dziecka.

Dzikie zwierzęta stały się członkami rodziny. Wkrótce ich pysk uległ skróceniu, zęby zmalały, oczy powiększyły się i stały okrągłe. Pozostałością po tamtym prymitywnym zwierzęciu jest śpiewający pies z Nowej Gwinei oraz dingo. Dingo nie zmienił się wiele od tamtych czasów, ale od tego czasu psy rozprzestrzeniały się po całym prawie świecie (z wyjątkiem Afryki, która była od nich wolna aż do ery żelaza) równie szybko jak ludzie.

Pies na znaczkach pocztowych


Pies w filatelistyce pojawił się obok pierwszego znaczka pocztowego w Anglii w 1840 roku pod postacią jaką dziś nazwalibyśmy całostką pocztową czyli tzw. koperty Mulread'ego. Od tego czasu pies często gościł na znaczku pocztowym jako serie lub pojedyncze egzemplarze, przedstawiające poszczególne rasy lub jako motyw w sztuce. Często jest elementem kasownika okolicznościowego zarówno z okazji wystaw psów rasowych, jak też różnego typu imprez np. wyścigów na Alasce czy uczczenia rocznicy stulecia Kanadyjskiego Zarządu Hodowców Psów. Pies jest znakiem zodiakalnym w kalendarzu chińskim, co w 1994 i 2006 roku skrzętnie wykorzystały poczty świata.

Pies na znaczku pocztowym corocznie jest emitowany w kilkunastu krajach. Kasowników również nie brakuje, prym wiodą Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja. Polska emitowała serie z psami w następujących latach: 1963 (w tym znaczek na którym znajduje się błąd w pisowni) 1969, 1989, 2002 i 2006, z okazji Światowej Wystawy Psów Rasowych organizowanej po raz pierwszy w Polsce, w Poznaniu. Pierwszy polski znaczek z psem ukazał się w 1938 roku z okazji V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie.

Słynne psy


ASTRO

Pies Jetsonów, najbardziej nowoczesnej rodziny seriali animowanych wyprodukowanych w wytwórni Hanna – Barbera. Kompan zabaw Elroya i Orbitka - pies XXI wieku.

BALTO

Balto (1922 - 14 marca 1933) - słynny pies zaprzęgowy rasy Siberian Husky. 21 marca 1925 w Nome.

BARNEY

Barney – terier szkocki, pies prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha i pierwszej damy Laury Bush. 

BARRY

Barry to słynny pies ratowniczy, bernardyn, żył w latach 1800 - 1814. Służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Przypisuje się mu uratowanie ponad 40 osób. 

BEETHOVEN

Beethoven – najsłynniejszy bernardyn, bohater filmu komediowego z 1992 roku. 

BENJI

Najsłynniejszy po Rin Tin Tinie pies Hollywood. Choć nie miał arystokratycznego pochodzenia, jako kundelek zaskarbił sobie uczucia wielu pokoleń Amerykanów.

BRUISER

Postać Bruisera granego przez małego chichuachuę pojawia się zarówno w pierwszej jak i w drugiej części jednej z kultowych komedii amerykańskich "Legalna Blondynka". 

CHOJRAK 

Chojrak – tchórzliwy pies – bohater jednego z amerykańskich seriali animowanych emitowanych przez stację telewizyjną Cartoon Network.

CYWIL

Cywil – owczarek niemiecki, którego przygody zostały zekranizowane w jednym z najsłynniejszych seriali PRLu „Przygody psa Cywila”.

DROOPY

Fikcyjna postać z kreskówek Texa Avery'ego, będąca antropomorficznym basetem Hound.

DŻOK

Dżok - historia Dżoka jest przez niektórych uważana wręcz za jedną z legend Krakowa.

EDDIE

Eddie – główny odtwórca psiej roli w serialu Frasier.

FALA

Fala - terier szkocki, pies prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosvelta. Urodzony 5 kwietnia 1940 przeżył 12 lat. 

GOOFY

Goofy – uczłowieczony pies z kreskówek Walta Disneya. Zawsze chętny do pomocy, przyjaciel Myszki Miki i Kaczora Donalda. 

HAPPY

Bohater amerykańskiego serialu telewizyjnego, popularnego również w polskiej telewizji "Siódme niebo". W rolę Happiego wcielił się nie pełnej krwi, długowłosy West Highland White Terrier.

HOOCH

Beasley (1978-1992) główny odwórca psiej roli w filmie “Turner i Hooch”. Był filomym partnerem detektywa Scotta Turnera. 

HUCKELBERRY

Wesoły pies, kolejny bohater seriali animowanych wytwórni Hanna – Barbera. Serial z jego udziałem emitowany jest od 1958 roku.

KIBIC

Bohater książki Kornela Makuszyńskiego "Awantura o Basię".Powieść ta po raz pierwszy została opublikowana w roku 1937.

LAMPO

Lampo – pies, który jeździł koleją. Wzruszająca historia Lampo została opisana w książce Ryszarda Pisarskiego. Książka przedstawia prawdziwe oblicze przyjaźni człowieka i psa.

LASSIE

Lassie – sławny pies z serii filmów fabularnych. Pierwszy z filmów - „Lassie wróć” został nakręcony w 1943 roku, ostatni - „Lassie” w 2005 roku. 

ŁAJKA

Łajka - suczka, mieszaniec, kosmonautka, wystrzelona 3 listopada 1957 na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2. Ważyła ona około 6 kg. 

MADISON

Golden Retriever znany z amerykańskiego serialu "Zagubieni", który miał premierę telewizyjną w Polsce w 2005 roku. 

MATKA TERESA

Nowfunlandka, bohaterka komedii romantycznej "Must love dogs" (polski tytuł "Facet z ogłoszenia").

ODIE

Odie to wesoły kundelek występujący w komiksach z serii Garfield. Wiecznie zadowolony z życia i mało inteligentny jest idealną ofiarą żartów Garfielda.

PANKRACY

Pies Pankracy to lalka która powstała według projektu Pani Lidii Wopaleńskiej, plastyczki i scenograf. Psa Pankracego powołał do życia Hubert Antoszewski dając mu swój głos.

PIESEK W KRATKĘ

Piesek w kratkę to ulubiony bohater dobranocek z lat 70., wielki psotnik. Pierwszy odcinek bajki powstał w 1968 roku liczył nie wiele ponad 6 odcinków. 

PLUTO

Pluto to fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Żółty pies z czarnymi uszami i czerwoną obrożą na szyi, towarzyszący Myszce Miki. 

REKSIO

Reksio to bohater popularnego polskiego serialu animowanego. Pies wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka. Serial powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

REN

Ren – animowany pies rasy Chihuahua, który wraz ze swoimi przyjacielem kotem Stimpiem są głównymi bohaterami kreskówki „Ren and Stimpy Show”.

REX

Rex – owczarek niemiecki, główny bohater niemieckiego serialu emitowanego w latach 90. „Komisarz Rex”. Jego pełne imię brzmi - Reginald von Rawenholst.

RIN TIN TIN

Jeden z pierwszych i najsłynniejszych zwierząt występujących w filmach. Rin Tin Tin pies rasy owczarek niemiecki narodził się jako jedno z pięciorga szczeniąt.

SABA

Wierny przyjaciel głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Saba pomaga dzieciom w ucieczce od arabskich wojowników stając się wiernym kompanem.

SCOOBY DOO

Scooby Doo to postać stworzona przez Iwao Takamoto, główny bohater serii seriali i filmów Scooby Doo.

SNOOPY

Snoopy jest jedną z głównych postaci amerykańskiego komiksu „Peanuts” („Fistaszki”) stworzonego przez Charlesa M. Schulza. Pierwszy komiks ze Snoopiem powstał w 4 października 1950 r.

SNUPPY

W kwietniu 2005 roku naukowcy z Seoul National University pod kierownictwem Woo Suk Hwanga uzyskali w wyniku klonowania dwa szczeniaki charta afgańskiego.

SOCCER

Jack Russell terrier (urodzony 17 maja 1988, zmarł 26 czerwca 2001). Bohater amerykańskiego serialu "Wishbone", psia twarz marki Nike.

STAFLIK i SPAGETKA

Staflik i Spagetka (po polsku Szczudlik i Bagietka) - bardziej znany serial w obecnych czasach jako "Psi Żywot" podbijał w latach 70-tych inną - młodszą publiczność. 

SZARIK

Szarik to jeden z najsłynniejszych owczarków niemieckich w historii polskiej telewizji. Znany z serialu „Czterej pancerni i pies”.

ŚLINIAK

Jeden z bohaterów polskiego serialu komediowego "Rodzina zastępcza". Śliniak jest pupilem rodziny Kwiatkowskich, uwielbiany przez dzieci, obrońca domu i wierny przyjaciel swojego pana.

TOTO

Bohater książek dla dzieci L. Franka Bauma "Czarnoksiężnik z krainy Oz". Toto należał do Dorotki, małej dziewczynki, która trafia do tajemniczej krainy Oz.

TRAMP

Tramp - jest bohaterem chyba najbardziej romantycznego filmu animowanego Walta Disneya pt. „Zakochany kundel”.

Najbardziej popularne imiona dla pieska


Artur, Amadeusz, Anatol, Arsen, Ananas, Arnold, Artis, Albercik, Alfred, Alfons, Aksel, Achilles, Ambroży, Ami, Aleks, Aplauz, Aster, Afro, Agrest, Ares, Amon, Archibald, Alexander Alfa, Arka, Amelia, Amfa, Aga, Arwena, Aida, Anita, Ayla, Ami, Agrafka, Andromeda, Alma, Alka, Adela, Ana, Ayah, Albi, Anastazja, Andzia, Anga, Amphora 

Bazyl, Baron, Bobek, Biały, Bomi, Beniamin, Bekon, Bartuś, Beny, Blejk, Bobby, Booger, Boomer, Borys, Brutus, Bred, Betowen, Besn, Bimber, Beton, Baton, Bombel, Burżuj, Blavik, Bunt, Bodzio, Benek, Baster, Bezimienny, Bokser, Bacuś, Baton, Beton, Blue Bella, Bambi, Berta, Bianka, Buba, Buśka, Buffy, Blanka, Balbina, Bombelka, Bogusia, Betty, Bonawentura, Blanka, Boba, Bela, Baśka, Bomba 

Czarny, Czarlie, Cear, Cynamon, Czubek, Cekin, Cezar, Chinsi, Czaruś, Ciapek, Czupurek, Czaruś, Cokół, Czu-Czo, Cętek, Ciapcio, Chopin, Cheops, Chmurek, Cheddar, Czester Czarna, Celina, Cecylia, Ciuncha, Ceara, Chinka, Czaja, Czarusia, Calisto, Cytrynka, Chmurka 

Dyzio, Dozer, Dudi, Dymitr, Dex, Dionizy, Duduś, Dupek, Darek, Dublin, Dziubek, Domino, Dexter, Dabuś, Dulek, Donald, Dewon, Dołker, Dred, Dudek, Dolar, Diler Doris, Dudusia, Dragona, Dixi, Didi, Delirka, Dziuba, Daisy, Doty, Doda, Dolly, Dorotka, Dżuma 

Eshin, Elfik, Eddie, Einstein, Er, Egon, Edgar, Eustachy, Edmund, Ernest, Edek, Emsik, Elf, Ego, Etwas, Eminem, Edek, Elvis Ela, Elza, Elma, Enya, Emma, Ekstradycja, Estera, Emanuela, Ebola, Emka, Efka, Eve 

Florek, Frodo, Filek, Felix, Farod, Fiodor, Franek, Franc, Fazzy, Fred, Filemon, Filip, Fryderyk, Frajer, Fluś, Fafik, Frosio, Ferdek, Fufel, Fiki, FuksFufcia, Fryga, Fredzia, Frytka, Fifka, Fionna, Filomena, Frania, Fela, Felka, Frela, Fantazja, Fuzzi 

Gandalf, Gutek, Guzik, Groszek, George, Gerald, Gotfryd, Gluś, Gamoń, Gumiś, Gruby, Gigant, Gryzek, Generał, Gustlik, Gambon, Grizzli, Guzik, Grubas, Gryzaczek Gala, Ganja, Gienia, Gryzelda, Gryzia, Glusia, Gloria, Grypa, Gapa, Grucha, Gucia, Gryzatka, Gryzetka, Gilza, Gałka 

Hektor, Hieronim, Hektorek, Hiv, Hermes, Hilary, Heliodor, Haszysz, Horacy, Herman, Head, Hubert, Hans, Helmut, Heluś, Hanibal, Harry, Haker, Henry, Heweliusz, Hood, Harry Hania, Hydra, Hermenegilda, Hildegarda, Hepi, Harmonia, Heidi, Handra, Helcia, Hulka, Halka, Hera 

Igor, Ignacy, Indris, Iti, Indis, Iwas, Igloo, Imbir, Iksel, Ikar, Iks, Iron Irma, India, Ixi, Iluzja, Iga, Ina, Itka, Izet, Ismena, Igiełka 

Jony, Jerry, Jaber, Jacuś, Jazi, Jimmy, Jogurt, Jancio, Jango, Joint, Jonatan, Jaremek, Józio, Jajek, Janas, Jak, Joker, Jack, Jajcusze, Jadzia, Jaśmina, Julka, Janka, Jenny 

Kuba, Kubek, Klark, Ken, Karol, Kleofas, Katar, Karaluch, Kajtek, Kloszard, Kalejdoskop, Kazio, Kali, Kornel, Koniak, Kumpel, Kasa, Kram, Klops, Keks, Kelly, Kwasek, Kwaśniak, Kwasiszczur, Kumpel, Kiciuś, Koniu, Kacper Konstancja, Kira, Klaudia, Kora, Kaja, Kredka, Klementyna, Kya, Kasia, Kawa, Kacha, Koka, Kiti, Kropka, Kleopatra, Kaśka, Kuczi, Kropka, Karolinka, Kluska 

Lucek, Lumpex, Latex, Leon, Leonard, Larsen, Laser, Lejek, Lux, Lasso, Lejek, Lukas, Leniwiec, Leszek, Luis, Lampart, LeopoldLula, Lusia, Lukrecja, Lara, Loona, Lala, Luna, Luśka, Lola, Lucerna 

Max, Moryc, Matrix, Mordek, Mars, Monty, Merlin, Miki, Milton, Modi, Maskagas, Madagaskar, Munky, Morfeusz, Marian, Miłek, Magik, Mundek, Mokry, Morte, Mały, Maurycy, Musiał, Morda, Mozart Maga, Mysza, Mycha, Mysia, Madi, Mona, Mimi, Mirabella, Meg, Mela, Miga, Mafia, Malwina, Mut, Manuela, Majka, Moria, Malina, Małpka, Madonna, Mitia, Miga, Marylka, Miśka, Miziołka, Milka, Mokra, Misiunia, Mara, Mimbla, Mozarella, Masakra, Marzenka, Milka 

Noniusz, Nemo, Norek, Nikodem, Niuniek, Norman, Necik, Neksel, Nikiel, Niciakm, Neo, Nochalek, Nergal Niuśka, Nata, Nimnul, Natasza, Nadia, Nasza, Niunia, Nelly, Nefertari, Nafta, Nynufara 

Ogryzek, Oskar, Orion, Oswald, Opryszek, Ościk, Otis, Otto, Olej, Orka, Olaf, Ozzy, Oliver, Oktan, Owsik, Owal, Ozyrys Omega, Ofelia, Oda, Olimpia, Orka, Oktawia 

Pufcio, Pinki, Papcioch, Puzon, Picasso, Pippin, Pulpet, Punio, Paragraf, Puchacz, Pikuś, Polar, Pimpek, Paproch, Parszywek, Pijaczek, Puszek, Puszkin, Peryskop Pysia, Plamka, Punia, Pusia, Pixi, Puwcia, Ptysia, Pipi, Paulinka, Pestka, Pilsnerka, Popi, Panda, Psotka, Pysia 

Quick, Qba Queen 

Rudolf, Rex, Robin, Roland, Ryb, Rivo, Rocky, Rubin, Rufus, Ra, Rybak, Roger, Ramzes, Rosół, Rixik, Robbie, Rajan, Radamantys Ruda, Rłża, Rodzynka, Roxia, Rurka 

Sean, Skali, Songo, Samael, Szczurosław, Szczuruś, Spike, Silver, Snickers, Sputnik, Staś, Sernik, Salomon, Syriusz, Szur, Snowy, Sergiusz, Stuart, Spidi, Shadow, Śnieżek, Sikun, Saibot, Stefan, Seti, Siusiaczek, Simon, Szczurotygrysek, Szczurnik, Shrek, Szczuru, Sokrates, Samir, Shaki, Snuffy Sonia, Szarlotka, Salami, Sofia, Scully, Sensacja, Sensi, Sierra, Sybilla, Salomea, Skin, Sandra, Skaza, Shazza, Śliwka, Szelma, Szczurka 

Tadzio, Tuptuś, Tobi, Tolkien, Teodor, Tisio, Tytus, Tyfus, Tom, Tyran, Tutenchamon, Tomi, Taradat, Tabasco, Tolek, Tupet Tekla, Tradycja, Tede, Tereska, Tusia, Tonia, Tuja, Tequilla, Trinity 

Utraciusz, Ułi Ultra, Uszatek, Urma 

Vincent, Vilgefortz Viki, Vanessa, Venus 

Wiórek, Wiercik, Willy, Wezyr, Wirus, Walerian, Wilhelm, Wafel, Wariat, Wiktor, Witalis, Wacek, Whisky, White, Walenty, wąsik, Wacek, Wiesław Wiercipiętka, Wróżka, Walentynka, Walcia 

Xenus Xena, Xentypka, Xara, Xafia 

Yeti, Yellow Ytelia 

Zuzia, Ziuta, Zapałka, Zyta Zyzio, Zenek, Ziemowit, Zeus, Zygmunt, Zgredek, Zabijaciel, Złodziej, Zuziak
© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ekogajusz.blogspot.com

1 komentarz: