wtorek, 10 stycznia 2017

Smog - śmiercionośne zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Zanieczyszczenie powietrza - Smog w Polsce 



Zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie pojawiający się coraz częściej w różnych miastach Polski SMOG - jawi się jako ogromny problem dotykający każdego obywatela naszego kraju. Według badań ekspertów - 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. I to wcale nie na Śląsku truje nas smog, ale także w miastach północno-wschodniej, środkowej i południowej Polski. Wdychamy śmierdzące i skażone powietrze w polskich miastach, a skażenie toksycznymi pyłami tysiąckrotnie przekracza wszelkie ustalone normy. Mieszkańcy Rybnika, Katowic, Gliwic, Krakowa, Warszawy, KielcTychów czy Poznania są systematycznie podtruwani przez skażone powietrze, którym muszą oddychać, a Rząd polski nie robi nic, aby podjąć jakiekolwiek działania by wyeliminować ten problem. Nasze miasta są teraz bardziej zatrute niż wielomilionowy Pekin.

Skąd się bierze smog?


Smog to unoszące się nad miastem zanieczyszczenia powietrza. Powstają one na skutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych. Powodów występowania smogu jest wiele, ale najbardziej dokuczliwym jest wzmożony ruch drogowy, a w związku z tym ilość zanieczyszczeń emitowanych przez samochody, w szczególności te stare lub z silnikami diesla. Palenie w piecach węglowych w celu ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń, to drugi z czynników powodujących smog. Ludzie palący w piecu wrzucają do niego wszystko, co tylko nadaje się do spalenia: butelki plastikowe, torby z plastiku tak zwane "reklamówki", oraz rzeczy zrobione ze sztucznych materiałów... Unoszący się dym - będący skutkiem spalenia toksycznych materiałów - truje nas i nasze dzieci. Jak podaje portal polskialarmsmogowy.pl źródłem zanieczyszczeń są też zakłady, takie jak huty, koksownie czy elektrownie cieplne.

Jak chronić się przed smogiem?


Eksperci biją na alarm i wzywają do tego, aby w takich dniach, gdy skażenia powietrza przekracza wszelkie normy - nie wychodzić z domu. Dobrze też jest zaopatrzyć się w maski przeciwpyłowe. Najbardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia są pyły zawieszone PM2,5 (drobny, przenikający do krwi i najdalszych miejsc płuc) oraz PM10 (większy, ale wciąż bardzo szkodliwy). Mogą one powodować choroby układu oddechowego i krążenia, nasilenia astmy, a nawet przedwczesną śmierć.
Smog w Polsce - 8 styczeń 2017


Poziomy skażenia dopuszczalne w Polsce


Poziomy dopuszczalne w Polsce wynoszą:
  • 25 µg/m3 dla stężenia średniorocznego PM 2,5 
  • 40 µg/m3 dla PM 10. 
Poziom informowania w przypadku tego drugiego wynosi 200 µg/m3, a alarmowania – 300 µg/m3. Polskie prawo zakłada więc, że mamy płuca nie do zdarcia, bo w innych krajach normy te są bardziej zaniżone. We Francji poziom alarmowania wynosi 80, w Czechach – 100, we Włoszech – 75, a na Słowacji – 150 µg/m3. W największych polskich miastach alarm obowiązywałby więc od kilku do nawet 100 (w Krakowie) dni rocznie, ale tak się nie dzieje, bo nikt nie informuje i dlatego też trzeba samodzielnie troszczyć się o swoje zdrowie.


Smog wciska się wszędzie


Smog budzi mieszkańców polskich miast, bo wkrada się przez szczeliny okien. Nie można wietrzyć pomieszczeń, bo smród jest nie do wytrzymania. W dniu 8 stycznia 2017 roku w niektórych miastach poziom pyłów przekroczył wszelkie normy ponad 1000-ce razy! Smog unosi się ponad miastami... otacza budynki... toksyczny smród jest wszędzie. 

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stężenie pyłów w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej wyniosło o godzinie ósmej 262,9 µg/m3 dla PM10 i 199,6 µg/m3 dla PM2,5. Aby zostać uznane jedynie za "dostateczne", powinno było wynosić maksymalnie odpowiednio 140 µg/m3 i 84 µg/m3. W Krakowie dopuszczalne normy były chwilami przekroczone o 700 procent, w stolicy - o 800. Kielce według danych z mapy Aqicn.org były chwilami najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie.

Wszystkiemu winna pogoda


Piece węglowe to największy dziś truciciel, bo węgiel do palenia w nich jest coraz gorszej jakości. Sprowadzany zza granicy z Ukrainy, toksyczny, niskokaloryczny, a nasz polski węgiel, najlepszy, kaloryczny - jest sprzedawany za granicę. Ludzie palą czym mogą i nie stronią od palenia plastiku i śmieci różnego rodzaju. Utrzymująca się od paru dni bardzo niska temperatura, wręcz arktyczna i bezwietrzna aura - nie pozwala ulotnić się zanieczyszczeniom, które wiszą w powietrzu.

Eksperci od zanieczyszczenia powietrza, za największych trucicieli uważają zwykłych mieszkańców palących w piecach. Zupełnie zapominają o tym, że przyczyniają się do zatrucia powietrza zakłady przemysłowe. Ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza" - zauważają inspektorzy ochrony środowiska.

Śmiercionośny smog i jego skutki


Inspektor Ochrony Środowiska tłumaczy, że pył PM10 "może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany". Pył PM2 może docierać do płuc i przenikać do krwi. Pyły mogą wywoływać kaszel i trudności z oddychaniem, a także zwiększać ryzyko m.in. chorób serca i nowotworów układu oddechowego.
Skażenie na dzień 9.01.2017r godz 6.00
Dwutlenek siarki, benzen i toksyczne pyły – to one tworzą niebezpieczny dla zdrowia smog. Wdychanie zanieczyszczeń może powodować choroby płuc, a także zwiększać ryzyko nowotworów. Jakość powietrza w Polsce nie jest zadowalająca. W wielu miastach dopuszczalne normy szkodliwych związków wciąż są kilkukrotnie przekroczone. W poniedziałek rano złą jakość powietrza odnotowano m.in. w Częstochowie, Krakowie, Łodzi i Warszawie.
Skażenie na dzień 8.01.2017r. godz 8.00
Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne i pyły mogą wywołać astmę, powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa zachorowalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Skażenie na dzień 9.01.2017r. godz 6.00
Największe stężenie pyłu PM 2.5, bo aż 489,6 µg/m3 występuje w Gliwicach. Jeśli zaś chodzi o pył PM 10 to najwięcej odnotowano go w poniedziałek w Rybniku – 1145,2 µg/m3. Dopuszczalna norma to zaś 50 μg/m3. Bardzo złą jakość ma także powietrze w Skawinie, Pabianicach, Radomsku, Otwocku, Koninie, Katowicach, Żywcu, Dąbrowie Górniczej, Łodzi, Olkuszu, Tychach, Zabrzu, Cieszynie, Sosnowcu, Częstochowie czy w Opolu. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 50 tysięcy Polaków. 

Jak unikać zatrucia powietrza?


Od paru lat eksperci zajmujący się ochroną środowiska radzą, że na stan powietrza w mieście można znacząco wpłynąć np. poprzez przejście na ogrzewanie sieci miejskiej lub gazowej, a także poprzez wymianę pieca. W Krakowie taka wymiana pieca jest w 80% finansowana przez Miasto. Dobrze jest także zrezygnować z samochodu na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej.

W stolicy 9 stycznia 2017r - mieszkańcy Warszawy mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Miało to związek ze smogiem, który ciągle utrzymuje się w mieście. Mimo iż sytuacja poprawiła się nieznacznie, to i tak normy zanieczyszczeń w niektórych dzielnicach zostały przekroczone o ponad tysiąc procent. Około godziny 9 ze strony Inspekcji Ochrony Środowiska można się było dowiedzieć, że jakość powietrza w Warszawie jest bardzo zła. W centrum odnotowano 103,5 µg/m3 pyłu PM 2.5, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla człowieka. Jest on tak drobny, że dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Poziom dopuszczalny stężenia wynosi 25 μg/m3. 

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Krakowie. Tam odnotowano 204,3 µg/m3 trującego pyłu PM2.5. Władze miasta wprowadziły darmową komunikację miejską. Bezpłatnie mogą z niej skorzystać osoby, które okażą dowód rejestracyjny oraz ich osoby towarzyszące, w liczbie zgodnej z miejscami w aucie.

Co zanieczyszcza powietrze?


Powietrze zanieczyszczają: 
  • dwutlenek siarki (SO2), 
  • tlenki azotu (NxOy), 
  • pyły węglowe (X2), 
  • lotne związki organiczne (benzopireny), 
  • tlenek węgla (CO), 
  • dwutlenek węgla (CO2), 
  • ozon troposferyczny (O3), 
  • ołów (Pb),
  • pyły zawieszone.


Jak sprawdzić poziom zanieczyszczeń w swoim mieście?


Aby mieć kontrolę nad stanem zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście można pobrać aplikację mobilną, która pokaże jak wielki jest poziom zanieczyszczenia.

Aplikacje polecane do monitorowania smogu 
w twoim mieście i w innych miastach Polski
  1. Zanieczyszczenie Powietrza (Android)
  2. AirVisual (iOS / WWW)
  3. Kanarek (Android)
  4. Plume (Android / iOS)
  5. SmokSmog (Windows)

Państwa truciciele

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ekogajusz.blogspot.com

3 komentarze:

  1. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że wielu z nas na pewno powinno zacząć regularnie wzywać kominiarza do czyszczenia przewodów spalinowych. Ja jestem bardzo zadowolona z usług https://kominiarz.warszawa.pl/ i co roku zawsze dzwonię właśnie do tego kominiarza.

    OdpowiedzUsuń