Jak bronić się przed chorobami wywoływanymi przez smog
Smog - to mieszanina zanieczyszczonego powietrza z mgłą i wysokim stężeniem toksycznych gazów i pyłów wytwarzanych głównie przez piece domowe, zakłady przemysłowe i pojazdy. Smogowi sprzyja duża wilgotność powietrza, mróz i brak wiatru. Smog smogowi nie równy i można go podzielić ze względu na zawartość chemiczną na smog Londynu i smog typu Los Angeles. W Polsce możemy podzielić smog na smog krakowski, gliwicki, kłodzki i zakopiański... Które miasto jeszcze dołączy?
Smog londyński występuje w temperaturze od -3 do 5°C (mniej więcej od listopada do stycznia), zawiera głównie dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i pyły. Jest skutkiem spalania paliw kopalnych. Zdecydowanie ogranicza widoczność.
Smog typu Los Angeles pojawia się w temperaturze od 24 do 35°C. Na jego wytworzenie wpływa bardzo słoneczna pogoda oraz spaliny pojazdów. Znajdują się w nim głównie tlenki azotu, tlenek węgla, węglowodory aromatyczne i nienasycone, ozon oraz pyły przemysłowe. Smog typu Los Angeles również ogranicza widoczność i barwi powietrze na brązowo.
Smog krakowski to unosząca się mglista zawiesina koloru brązowego, która ogranicza widoczność. Czy to latem czy zimą - zawiesina pyłów mglisto brązowych jest nie do zniesienia. Smog gliwicki i warszawski jest podobny do krakowskiego, rzeszowskiego, kłodzkiego, łódzkiego, żywieckiego i zakopiańskiego. Smogowi towarzyszy zatruwający i wnikający w płuca smród.